Polski Portal Morski
Aktualności Historia Porty

105 lat temu w Pucku utworzono pierwszy port wojenny w Polsce

28 kwietnia 1920 r. rozkazem Ministra Spraw Wojskowych w Pucku utworzono pierwszy port wojenny w Polsce.

„Datą oficjalnego rozpoczęcia działalności Dowództwa Wybrzeża Morskiego i bezpośrednio podporządkowanej mu Komendy Portu Wojennego w Pucku jest 28 kwietnia 1920 r. W tym dniu w rozkazie dziennym Departamentu Spraw Morskich ogłoszona została treść rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z dnia 19 kwietnia: +Mianuję szefa Sekcji Personalno-Szkolnej Departamentu Spraw Morskich – pułkownika marynarki Panasewicz Witolda Dowódcą Portu Wojennego w Pucku i polecam mu tymczasowe pełnienie funkcji Dowódcy Wybrzeża+. Datę 28 kwietnia 1920 r. uznaje się za historyczny początek dziejów Komendy Portu Wojennego Gdynia” – napisano na stronie Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Organizacja portu wojennego w Pucku zajęła kilka tygodni. Jako pierwsze powstały warsztat remontowy oraz skład węgla. Pierwszym okrętem Marynarki Wojennej, który wszedł do portu w Pucku w maju 1920 r., był hydrograficzny ORP „Pomorzanin”.

1 lipca 1920 r. w porcie wojennym w Pucku utworzono Morski Dywizjon Lotniczy, była to pierwsza polska jednostka lotnictwa morskiego.

Port dysponował motorówką i dwoma małymi holownikami („Krakus” i „Wanda”). Do portu mogły wejść okręty o zanurzeniu do czterech metrów, co bardzo ograniczało możliwości tej palcówki. Przy przystani mogły cumować jednocześnie dwa trałowce albo jedna kanonierka. W Pucku utworzono też Dowództwo Wybrzeża Morskiego (późniejsze Dowództwo Floty). W 1923 r. obsadę komendy portu wojennego w Pucku stanowiło dziesięciu oficerów oraz większą liczba podoficerów i szeregowych, a także kilkunastu pracowników cywilnych.

Port w Pucku, ze względów hydrograficznych i technicznych, nie miał szansy na rozbudowę, więc traktowano go jako rozwiązanie doraźne. Już pod koniec 1920 r. podjęto decyzję o budowie w kolejnych latach dużego portu wojennego w Gdyni, dokąd w 1926 r. przeniesiono całą komendę portu z Pucka. Rozkaz Dzienny z 12 października 1926 r. posiadał w nagłówku „Komenda Portu Wojennego Puck”, a Rozkaz Dzienny z 26 października miał już nazwę „Komenda Portu Wojennego Gdynia”. 

źródło: PAP / fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zobacz podobne

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Ujemne ceny energii elektrycznej w Polsce: Producenci OZE muszą działać

LK

Polskie firmy zrealizują kluczowe elementy projektu FSRU

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie