Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Intensywne prace nad infrastrukturą dla farmy wiatrowej Baltica 2

Na Pomorzu, w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, trwają zaawansowane prace związane z budową kluczowej infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Inwestycja, realizowana przez Grupę PGE we współpracy z Ørsted, obejmuje m.in. lądową stację transformatorową (LST) oraz linie przesyłowe, które umożliwią przekazanie 1,5 GW mocy wygenerowanej przez farmę na ląd.

Prace budowlane na terenie przyszłej stacji rozpoczęły się w maju 2023 roku, po zakończeniu badań archeologicznych i wyrównaniu terenu. Obecnie budowa weszła w kluczową fazę – trwają prace nad fundamentami budynków stacji elektroenergetycznych o napięciu 275 kV i 400 kV. Generalny wykonawca, konsorcjum GE/Polimex-Mostostal, zajął się również montażem sieci uziemiającej, niezbędnej dla zapewnienia bezpiecznego działania infrastruktury.

Lądowa stacja transformatorowa, wraz z mostami szynowymi, które połączą ją z pobliską stacją elektroenergetyczną PSE – SE Choczewo, zajmie obszar około 12 hektarów. Uruchomienie stacji zaplanowano na lata 2026-2027, co stanowi ważny krok w realizacji projektu Baltica 2.

W sierpniu tego roku rozpoczęto również budowę 15-kilowoltowej linii średniego napięcia o długości 5,5 km, która połączy LST z Głównym Punktem Zasilania (GPZ) w Jackowie. Ta linia ma zapewnić rezerwowe zasilanie stacji oraz umożliwić zasilanie placu budowy farmy Baltica 2, ograniczając tym samym potrzebę korzystania z agregatów prądotwórczych.

W nadchodzących tygodniach planowane są dalsze prace związane z fundamentami budynków stacyjnych, instalacją wewnętrznej sieci wodociągowej oraz fundamentami pod budynek technologiczny.

Baltica 2, będąca największym projektem morskiej energetyki wiatrowej realizowanym na polskich wodach Bałtyku, składać się będzie ze 107 turbin o mocy 14 MW każda, rozmieszczonych na powierzchni około 190 km². Farma zlokalizowana będzie między Ustką a Choczewem, a najbliższa turbina znajdzie się około 40 km od brzegu. Zakończenie budowy oraz rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na 2027 rok.

źródło/ fot. PGE Baltica

Zobacz podobne

Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach; powodem są silny wiatr i wysokie fale

Paulina Ledzinska

Wodowanie kapsuły Dragon Grace zakończy misję z udziałem polskiego astronauty

Paulina Ledzinska

Pijany sterował barką z paliwem. O krok od tragedii w Szczecinie

Bartłomiej Czetowicz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie