W piątek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. wysokie fale na Bałtyku. Nieczynne jest też jedno kąpielisko na Kaszubach ze względu na zakwit sinic.
Z danych opublikowanych w piątek w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie można korzystać z kilkudziesięciu kąpielisk w północnej części Polski. Powodem są silny wiatr, prądy wsteczne oraz wysokie fale.
Ratownicy pełniący dyżur na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli wywieszają czerwoną flagę, gdy szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta, występuje fala powyżej 70 cm z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami oraz kiedy występują silne prądy wsteczne.
Z raportu GIS wynika, że nie można wchodzić do wody m.in. na kąpieliskach w Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Sztutowie, Stegnie, Jantarze, Mikoszewie. Zamknięte są też dwa sopockie kąpieliska oraz gdańskie: Świbno, Orle, Sobieszewo, Dom Zdrojowy, Hallera czy Molo Brzeźno.
Czerwone flagi powiewają też na plażach w północnej części województwa pomorskiego, m.in. na kąpieliskach w Jastrzębiej Górze, Chłapowie, Władysławowie, Chałupach, Ostrowie, Dębkach, Białogórze, Łebie czy Ustce.
Ze względu na wysokie fale zamknięte są również nadmorskie kąpieliska na Pomorzu Zachodnim, m.in. w Świnoujściu, Międzywodziu, Gąskach, Sarbinowie, Mielnie czy Łazach.
W piątek nieczynne jest też gminne kąpielisko nad jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie (woj. pomorskie). Badania wody wykazały, że zakwitły tam sinice.
W razie zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym GIS – https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/.
źródło: PAP / fot: envato.elements