Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Rekordy, zielona energia i lokalne wsparcie. Baltic Hub przedstawia Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024

Baltic Hub podsumował jeden z najbardziej intensywnych okresów w swojej historii. Opublikowany Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024 pokazuje postęp, który idzie w parze z realnym zaangażowaniem w ochronę klimatu, bezpieczeństwo i działania społeczne.

Nowe rekordy przeładunków

Rok 2024 przyniósł dla Baltic Hub rekordowy wynik 2,24 milionów przeładowanych TEU. To najwyższy wynik w historii spółki.

W ubiegłym roku terminal obsłużył 642 statki, w tym aż 147 oceanicznych. Podczas jednego zawinięcia w lipcu 2024 r. przeładowano aż 20 459 TEU. W tym samym czasie trwała rozbudowa nowego terminalu T3. Nowo otwarty T3 ma zwiększyć roczną przepustowość Baltic Hub do 4,5 mln TEU.

Równolegle firma zwiększała moce kolejowe i efektywność energetyczną. W 2024 r. uruchomiono czwartą suwnicę RMG. Suwnica pozwala zwiększyć przepustowość bocznicy kolejowej do 800 000 TEU rocznie.

Baltic Hub będąc kluczowym punktem przeładunkowych w krajowej sieci transportowej i logistycznej, wpływa na gospodarkę państwa.

– W 2024 roku odprowadziliśmy do budżetu państwa prawie 198 mln złotych, w formie podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, wspierając tym samym rozwój polskiej gospodarki. Łącznie z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł wygenerowaliśmy prawie 44,6 mld złotych do budżetu państwa – podaje w raporcie Baltic Hub.

Strategia ESG

W Baltic Hub w 2024 r. ruszyła nowa Strategia ESG na lata 2024–2026. Zakłada ona równowagę między środowiskiem, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym.

Opiera się na sześciu głównych filarach. Mowa m. im. o zmniejszaniu zależności od paliw kopalnych, ochronie przyrody, wspieraniu społeczności lokalnych i tworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy. Firma inwestuje też w edukację. Organizuje szkolenia oraz kampanie związane z ESG i dekarbonizacją.

Do założeń strategii odniósł się dyrektor generalny Baltic Hub, Jan van Mossevelde.

– W Baltic Hub wierzymy, że odpowiedzialny rozwój zaczyna się od troski o pracowników i ich bezpieczeństwo, skutecznej ochrony środowiska oraz budowania silnych, partnerskich relacji z lokalną społecznością. To fundamenty naszej strategii ESG, która nie jest dodatkiem do biznesu, ale jego ważnym elementem. Współcześnie nie można być konkurencyjnym, innowacyjnym i wiarygodnym partnerem bez zintegrowanego podejścia do zrównoważonego rozwoju. W Baltic Hub ESG to nie tyle narzędzie, co sposób myślenia i działania, który daje długofalową wartość naszym klientom, pracownikom i całemu otoczeniu – przekazał dyrektor Jan van Mossevelde

Zmniejszona emisji i działania dla klimatu

Cała energia zużyta w terminalu Baltic Hub pochodziła z odnawialnych źródeł. W ciągu 12 miesięcy Baltic Hub zmniejszył intensywność emisji gazów cieplarnianych o 8,47% – z 7,2 kg CO₂e na jednostkę TEU do 6,59 kg. Baltic wskazuje, że to ich kolejny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

– Ograniczenie wpływu na środowisko w Zakresach 1 i 2 poprzez: redukcję emisji CO2 o 50% do 2030 roku względem linii bazowej z 2019 roku, a do 2050 roku osiągnięcie neutralności CO2 (zgodnie z celem grupy PSA) –to jedno z zobowiązań Deklaracji Zrównoważonego Rozwoju Baltic Hub.

W terminalu weryfikowano w praktyce również elektryczne ciągniki terminalowe e-Prime Movers. Po pozytywnych testach zostaną one wprowadzone do użytku w 2026 roku. Firma przedstawia wysokie wyniki w odzysku odpadów. Baltic Hub podaje, że aż 89% ich odpadów trafia do recyklingu lub odzysku.

Bezpieczeństwo pracowników

Nieustany rozwój terminala otwiera nowe miejsca pracy dla specjalistów oraz kadry, która można wykwalifikować.

– W 2024 roku zwiększyliśmy zatrudnienie o ok. 14%. W rozwoju zawodowym pomagają nam precyzyjne opisy stanowisk pracy i systematycznie wdrażane matryce kompetencji w poszczególnych procesach. W Baltic Hub obowiązuje aktualizowany co roku plan szkoleń i rozwoju pracowników. Roczne wydatki na ten cel w 2024 roku wyniosły 2 268 283,19 zł. W zakres szkoleń wchodzą szkolenia specjalistyczne, niezbędne do wykonywania obowiązków na danym stanowisku oraz poprawiające efektywność pracy – przekazuje w raporcie Baltic Hub.

Terminal w 2024 roku kontynuował wdrażanie polityki „Zero wypadków”, prowadził regularne szkolenia BHP i kampanię „Bezpieczeństwo w naszym DNA”. Dodatkowo pracownicy mieli możliwość zgłaszania uwag przez system Alert BHP oraz dzielenia się pomysłami przez platformę IDEA BOX.

W 2024 r. zorganizowano również kolejną edycję Safety Fest. To wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 1000 osób z rodzinami pracowników. Jak przekazuje firma, wspierają także aktywność fizyczną zespołów i zapewniają ergonomiczne warunki pracy.

Milion złotych na lokalne inicjatywy

Baltic Hub przeznaczył ponad 1 mln złotych na działania społeczne i charytatywne. Jednymi z projektów wsparcia był program grantowy „Busole”. Wsparcie pokierowano m.in. na warsztaty edukacyjne, projekty międzypokoleniowe i inicjatywy ekologiczne.

Spółka sfinansowała zakup samochodu dla hospicjum dziecięcego Pomorze Dzieciom. Pracownicy brali udział w akcji Go Green, w tym w sprzątaniu plaży i dniu bez emisji. W akcjach sadzenie drzew oraz organizacji festynów osiedlowych również uczestniczył Baltic Hub.

Gdański terminal Baltic Hub po raz siódmy przedstawił swój Raport Zrównoważonego Rozwoju. Od inwestycji w infrastrukturę, przez działania na rzecz klimatu i bezpieczeństwa pracy, po wsparcie lokalnych społeczności to główne cele Baltic Hub.

fot. Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.

Zobacz podobne

Nowe oblicze przystani rybackiej. Rusza modernizacja z unijnym wsparciem

Daria Czaja

Jakie badania przeprowadził Sławosz Uznański‑Wiśniewski? Polskie misje badawcze zakończone sukcesem

Daria Czaja

Dramat na Morzu Czerwonym: Decyzja o zakończeniu poszukiwań zaginionej załogi

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie