Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Podwyżka amerykańskich ceł to ryzyko straty 100 mld euro w eksporcie UE

Zapowiadana generalna podwyżka amerykańskich ceł na europejskie produkty wiązałaby się z ryzykiem strat w eksporcie Unii Europejskiej na poziomie 0,5 proc. PKB wspólnoty, czyli 100 mld euro – szacują analitycy Allianz Trade. Dodali, że taryfy mogą zwiększyć inflację w USA o 0,4 pkt proc.

Allianz Trade przypomniał, że USA wstrzymały proponowaną podwyżkę ceł na towary z UE o 50 punktów procentowych – pierwotnie ustaloną na 1 czerwca – do 9 lipca, w związku z „napiętymi, ale prowadzonymi rozmowami handlowymi”. Według instytucji zapowiadana podwyżka podniosłaby średnie amerykańskie cła na import z UE z 9 do około 30 proc. W opinii Allianz Trade szczególnie zagrożone są przedsiębiorstwa z sektora maszynowego, motoryzacyjnego i spożywczego – zwłaszcza w Niemczech, we Włoszech i Francji.

Średni globalny poziom amerykańskich ceł importowych wskutek zapowiadanych taryf podniósłby się z 12 do ok. 16 proc., co zbliżyłoby go do „poziomów uznawanych za recesyjne”. Autorzy raportu dodali, że UE jest największym dostawcą dóbr importowanych przez USA, z całkowitym importem sięgającym 618 mld dol. w 2024 r., przed Meksykiem (510 mld dol.), Chinami (463 mld dol.) i Kanadą (422 mld dol.). Oszacowali, że amerykańskie cła na UE zwiększyłyby inflację w USA o 0,4 punktu procentowego i zmniejszyły wzrost amerykańskiego PKB o 0,2 punktu procentowego. Tym samym groziłyby „wykolejeniem i tak już słabej prognozy wzrostu”.

Po stronie wspólnoty – w ocenie ekspertów – skutki odczują kraje silnie uzależnione od eksportu do USA, w tym Niemcy. Allianz Trade prognozuje, że w efekcie ceł PKB Niemiec mógłby spaść o 0,6 proc. „Straty eksportowe w samym sektorze maszyn i urządzeń mogą wynieść łącznie 6,7 mld dol. w odniesieniu do Niemiec, 2,6 mld dol. dla Włoch i 1,5 mld dol. dla Francji” – dodano, zaznaczając, że wydarzenia te wzmacniają gołębią postawę Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Eksperci zwrócili uwagę, że obecnie UE jest podzielona w przyjęciu wspólnego stanowiska ws. amerykańskich ceł, gdyż niektóre państwa opowiadają się za zdecydowaną reakcją, a inne obawiają się pogorszenia sytuacji. Według analityków Allianz Trade, dalsze ustępstwa Komisji Europejskiej np. w kwestii opodatkowania działalności cyfrowej mogą wywołać wewnętrzne nieporozumienia, które skomplikowałyby pozycję negocjacyjną KE.

„Istnieje ryzyko, że reakcja będzie chaotyczna lub rozwodniona, mało spójna, co nie doprowadzi w efekcie do wynegocjowania znaczących ustępstw handlowych, podważając jednocześnie wiarygodność UE w transatlantyckiej dyplomacji” – ocenili przedstawiciele Allianz Trade.

Zaznaczyli jednocześnie, że UE ma w zanadrzu karty przetargowe, np. zakup uzbrojenia z USA w ramach unijnego programu finansowania obronności SAFE. Jak wyjaśnili, Europa dąży do zwiększenia wydatków na obronność i za cel ustaliła, by 50 proc. zamówień pochodziło z Europy, co mogłoby pozwolić na przeznaczenie drugiej połowy środków SAFE, czyli do 75 mld euro na firmy amerykańskie. Ponadto niektóre propozycje wspólnota już przedstawiła, takie jak zwiększenie importu LNG i amerykańskich produktów rolnych. 

źródło: PAP

Zobacz podobne

Gdańsk: Żaglowiec Generał Zaruski wypłynął na Spitsbergen

LK

Port Gdynia: Khatanga zacumowała w Danii

LK

Chwile grozy na wycieczkowcu: dziewczynka wypadła za burtę, ojciec wskoczył za nią

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie