Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Offshore Ważne

Prezes Orlen Neptun: „Port instalacyjny w Świnoujściu za chwilę przyjmie pierwszych klientów”

To pierwszy na polskim wybrzeżu port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Wszystko jest gotowe do jego uruchomienia – zapewnia w rozmowie z portalem Polska Morska Janusz Bil, czyli prezes Orlen Neptun. Według planów port instalacyjny ma wystartować w czerwcu.

Budowa portu rozpoczęła się w 2023 roku, a pod koniec 2024 roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja powstała w miejscu dawnej stoczni remontowej. To jednak nie jedyne inwestycje Orlen Neptun, o których rozmawialiśmy z prezesem spółki.

Baltic East to energia dla półtora miliona gospodarstw

Jednym z głównych projektów drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych realizowanych przez Orlen Neptun jest Baltic East. Farma powstanie na wysokości Łeby. Będzie sąsiadować z Baltic Power, który jest już w fazie budowy.

Jak zaznacza prezes Bil, moc Baltic East szacowana jest na około 800–900 MW i zasili półtora miliona gospodarstw.

– Baltic East jest farmą wiatrową, której moc będzie około 800-900 megawatów. To odpowiada powiedzmy za produkcję energii na potrzeby półtora miliona odbiorców gospodarstw domowych – mówi prezes Orlen Neptun.

Projekt ten przygotowywany jest do aukcji offshore, która odbędzie się w grudniu 2025 roku. Po jej wygraniu inwestor będzie miał siedem lat na realizację farmy. Zatem produkcja energii ma rozpocząć się w okolicach 2032 roku.

Choć Baltic East jest projektem zlokalizowanym na wysokości Łeby w województwie pomorskim ma znaczenie dla całego nadmorskiego regionu Polski. Farma będzie zasilana przez komponenty i usługi m.in. ze Świnoujścia i Kołobrzegu, wspierając aktywizacje gospodarczą Pomorza Zachodniego.

Kolejne koncesje na Bałtyku do 2040 roku

Orlen Neptun posiada łącznie pięć koncesji lokalizacyjnych na Bałtyku na rozwój offshore. Cztery z nich znajdują się na wysokości miasta Kołobrzeg. Farmy te mają być oddawane do użytku sukcesywnie do 2040 roku. Obecnie trwają dla nich prace przygotowawcze. Prace koncepcyjne związane są m.in. z badaniami środowiskowymi, geotechnicznymi i sejsmicznymi.

– Pozostałe cztery koncesje lokalizacyjne na Bałtyku mamy tutaj właśnie na wysokości Kołobrzegu na zachodnim Pomorzu i te projekty będziemy oddawać sukcesywnie w kolejnych latach, do 2040 roku te obiekty wszystkie powstaną – przekazał Janusz Bil.

Świnoujście gotowe na pierwszych klientów

Szczególne znaczenie dla regionu ma port instalacyjny w Świnoujściu. Jest to wspólna inwestycja Orlen Neptun i Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Naszą flagową inwestycją w Zachodniopomorskiem jest port instalacyjny morskich farm wiatrowych. Port został już wybudowany i za chwilę przyjmie pierwszych klientów – mówił prezes Bil.

Obiekt powstał na zachodnim brzegu miasta. Orlen dzierżawi teren od Zarządu Portów, który odpowiadał za część hydrotechniczną. Natomiast Orlen Neptun wybudował zaplecze techniczne i administracyjne na powierzchni około 20 hektarów. Port będzie służy do instalacji morskich farm wiatrowych Orlenu, jak i innych firm.  

Nowe miejsca pracy

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to nie tylko inwestycje w porty i farmy. W województwie zachodniopomorskim powstają już fabryki komponentów do turbin, które będą wspierać dalszy rozwój farm.

– Myślę, że jest to ogromna szansa dla regionu dlatego, że morska energetyka wiatrowa to są miejsca pracy. To w przyszłości będą tutaj bazy serwisowe, zaplecza dla statków. Pamiętajmy, że taka farma wiatrowa w momencie jak zostaje wybudowana, pracuje przez kolejne 20-25 lat. Przez ten okres trzeba ją doglądać i serwisować. To się wiąże się zapewnieniem załogi i całego zaplecza – zaznaczył Bil.

Pierwsze miejsca pracy dla portu instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zostały już wypełnione. Wraz z wzrostem działań portu liczba pracowników będzie wzrastać.

W porcie Świnoujście zatrudniliśmy w tej chwili chyba 12 osób. W momencie, kiedy będą trwały prace instalacyjne ta liczba osób będzie sięgać, być może nawet setki.

„Potencjał jeszcze nie jest wykorzystany”

Według prezesa Orlen Neptun, potencjał Bałtyku w zakresie morskiej energetyki wiatrowej sięga nawet 33 GW, podczas gdy obecnie przyznane koncesje to łącznie 18 GW.

– Dla porównania te 18 tys. MW, gdyby dziś istniało i produkowało energię elektryczną, zaspokajałoby około 40% produkcji energii elektrycznej, czyli prawie zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych. A potencjał Bałtyku jest prawie dwa razy większy, czyli 33 tys. MW – podkreślił Bil.

Podczas 11. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie padły polityczne deklaracje odnośnie repolonizacji gospodarki morskiej. Prezes Orlen Neptun zaznacza, że w offshore należałoby mówić o „polonizacji”, czyli tworzeniu od podstaw krajowego łańcucha dostaw.

– W przypadku morskiej energetyki wiatrowej trudno mówić o repolonizacji, bo żeby coś było repolonizowane to najpierw musiało być polskie. My nigdy łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej nie mieliśmy w Polsce, więc mówimy raczej o polonizacji – zaznaczył prezes Orlen Neptun.

Janusz Bil zwraca uwagę, że udział polskich firm w rozwoju sektora offshore to ogromna szansa dla krajowej gospodarki. Aby jednak lokalni przedsiębiorcy mogli dołączyć do łańcucha dostaw, potrzebne są konkretne przepisy i narzędzia. Zmiany które pozwolą na realne wspierające ich rozwoju oraz zdobywanie doświadczenia w nowej i wymagającej branży.

– W ślad za tym przekazem politycznym muszą iść też elementy regulacyjne. Muszą powstać określone przepisy i narzędzia wspierające budowę i rozwój tego łańcucha dostaw. Żeby pomagać polskim firmom wchodzić w nową branżę. To jest zupełnie nowa dziedzina. Morskie farmy wiatrowe są bardzo złożonymi, skomplikowanymi projektami, logistycznie, kontraktowo i finansowo. Firmy muszą zdobyć określone kwalifikacje. My jako deweloper musimy starać się pomagać tym firmom – dodał prezes Janusz Bil.

fot. Orlen Neptun

Zobacz podobne

Chwile grozy na wycieczkowcu: dziewczynka wypadła za burtę, ojciec wskoczył za nią

LK

Hitachi Energy rozbuduje zakład w Łodzi. Firma zainwestuje ponad 62 miliony złotych

Paulina Ledzinska

Wspominamy okręt ORP Iskra. 77 lat temu oceaniczna tułaczka dobiegła końca

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie