Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Inne Ministerstwo Ważne Żegluga

Co dalej ze statkiem badawczym s/y Oceania? Jest interwencja ministra

Polski statek badawczy Oceania, który jako jedyny może prowadzić badania poza Bałtykiem, będzie dalej finansowany. Potwierdził to Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek.

„Nie wyobrażam sobie, by statek „Oceania” nie otrzymał środków na badania – powiedział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. Zaprzeczył informacjom, wedle których resort wstrzymał środki na ten cel. Obecnie trwa procedura weryfikacyjna.”

Dodał, że „z przykrością obserwował informacje, że 'ministerstwo coś wstrzymało'”. – Niczego nie wstrzymało, a coś o tym wiem, bo jestem ministrem nauki – zaznaczył.

Oceania od 35 lat służy naukowcom do przeprowadzania badań nad zmianami zachodzącymi w wrażliwych obszarach, takich jak Bałtyk i Arktyka. Współpraca z instytucjami naukowymi z całego świata pozwala na pozyskiwanie wiedzy, która jest istotna dla ochrony tych regionów

Statek nie tylko umożliwia prowadzenie badań, ale także przyciąga fundusze z różnych źródeł, takich jak Unia Europejska czy Norweski Mechanizm Finansowy. Średnio generuje to kilka milionów złotych rocznie, jednak te pieniądze są przeznaczone na badania, a nie na utrzymanie jednostki.

Dzięki Oceanii do Polski trafiają pieniądze na badania oceanograficzne z UE, Norweskiego Mechanizmu Finansowego i bilateralnych umów – średnio to kilka milionów złotych roczne – ale to pieniądze na badania, a nie na utrzymanie statku – informował PAN w swoim komunikacie na Facebooku

Brak rządowego wsparcia dla Oceanii może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Utrzymanie statku, który jest w dobrym stanie technicznym dzięki dotychczasowym dotacjom, staje się dla Instytutu Oceanologii PAN niemożliwe. Przepisy prawa morskiego wymagają przeprowadzania regularnych przeglądów i remontów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Bez możliwości korzystania z Oceanii instytut będzie zmuszony zrezygnować z bieżących projektów oraz współpracy z innymi instytutami, zarówno w Polsce, jak i na świecie. To może znacząco wpłynąć na pozycję polskiej oceanografii na arenie międzynarodowej.

Bez statku znajdziemy się poza najważniejszymi gremiami dyskutującymi o globalnym ociepleniu – wskazywał naukowiec.

Co na to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

W sprawie braku finansowania dla statku badawczego „Oceania”, decyzje podjęto na podstawie wyników konkursu, w którym oceny dokonywali niezależni naukowcy-eksperci. Rząd nie obciął dotacji bezpośrednio, lecz „Oceania” nie została zakwalifikowana do finansowania w ramach programu wsparcia infrastruktury badawczej. Za przyznawanie funduszy na takie cele odpowiada Departament Nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  Ten zaś podlega wiceministrowi Maciejowi Gduli z Nowej Lewicy.

Konkurs na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej został rozstrzygnięty, na podstawie wniosków, które oceniali naukowcy eksperci. Instytut zwrócił się do Ministra z prośbą o zmianę decyzji odmawiającej przyznania środków finansowych. MNiSW deklaruje pilne rozpatrzenie sprawy- czytamy w mediach społecznościowych MNiSW

fot: Instytut Oceanologii PAN

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie