Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Rewolucja w recyklingu plastiku dzięki ORLEN Venture Capital

Fundusz ORLEN Venture Capital zainwestował w nowoczesną technologię oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych. Nowatorskie rozwiązanie szkockiego start-upu ReVentas umożliwia ponowne wykorzystanie plastiku przy jednoczesnym obniżeniu śladu węglowego i energochłonności całego procesu.

Technologia opracowana przez ReVentas pozwala na oczyszczenie dwóch najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych polietylenu i polipropylenu. Stanowią one niemal połowę z 390 milionów ton plastiku produkowanego każdego roku na świecie. Dzięki zastosowaniu opatentowanego procesu możliwe jest uzyskanie jednorodnych, czystych polimerów. Następnie mogą być one ponownie wykorzystane w przemyśle, od produkcji opakowań, przez komponenty motoryzacyjne, po produkty konsumenckie.

Zastosowana przez start-up technologia opiera się na rozpuszczaniu polimerów i usuwaniu zanieczyszczeń, takich jak barwniki, zapachy czy wypełniacze. Proces ten odbywa się w niskiej temperaturze i przy niskim ciśnieniu. To przekłada się na niższe zużycie energii i mniejszy ślad węglowy

ORLEN VC podkreśla, że inwestycja w ReVentas to ważny krok w kierunku realizacji celów klimatycznych i strategii zrównoważonego rozwoju. Prezes funduszu Marek Garniewski, zwraca uwagę na wyzwania dla przemysłem w związku z nowymi regulacjami unijnymi.

– Unijne regulacje od 2030 roku nakładają obowiązek stosowania w opakowaniach 10 proc. materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie szacuje się w Europie wysokie niedobory odpowiedniej jakości surowców wtórnych pozwalających na ponowne zastosowanie w produkcji. Wypełnienie tego zobowiązania będzie więc wyzwaniem. My traktujemy je jako szansę biznesową, którą dzięki kolejnej inwestycji w nowoczesną technologię recyklingu chcemy dobrze wykorzystać – przekazał Marek Garniewski, Prezes Zarządu ORLEN VC.

Inwestycja wpisuje się w strategię Grupy ORLEN do 2035 roku. Zakłada ona rozwój recyklingu i zwiększenie udziału surowców odnawialnych i wtórnych w produkcji petrochemicznej. Obecne moce recyklingu grupy mają wzrosnąć z 40 tys. ton do 250 tys. ton rocznie. ReVentas ma stać się częścią tego planu, a ORLEN strategicznym partnerem we wdrażaniu technologii w Europy Środkowej.

– Stawiamy na rozwój napędzany innowacjami. Aktywnie poszukujemy nowatorskich, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które pozwolą nam budować trwałe przewagi konkurencyjne i osiągać strategiczne cele. Mamy ambicje, by w przyszłości przekształcić naszą działalność w neutralną dla klimatu. Dlatego skutecznie wdrażamy zasady gospodarki obiegu zamkniętego i inwestujemy w kolejną spółkę technologiczną specjalizującą się w recyklingu tworzyw sztucznych. To pozwoli nam osiągnąć realne korzyści biznesowe i środowiskowe oraz sprostać unijnym regulacjom – mówił Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Dyrektor generalny szkockiej spółki ReVentas podkreśla wagę współpracy z dużym partnerem jakim jest ORLEN.

– Inwestycja ORLEN VC to nie tylko kapitał niezbędny do dalszego rozwoju naszej firmy, ale również możliwość współpracy w wielu obszarach. Widzimy duży potencjał dla naszej technologii w środkowej Europie. ORLEN jako lider w regionie jest świetnym partnerem, który może pomóc w szybszej komercjalizacji naszej technologii na tym rynku – wskazał Tom Rose, Dyrektor generalny ReVentas.

fot. ReVentas

Zobacz podobne

Gdańsk: Żaglowiec Generał Zaruski wypłynął na Spitsbergen

LK

Port Gdynia: Khatanga zacumowała w Danii

LK

Chwile grozy na wycieczkowcu: dziewczynka wypadła za burtę, ojciec wskoczył za nią

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie