Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ważne

Politechnika Morska w Szczecinie rozwija nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną. Powstaną nowe laboratoria

Politechnika Morska w Szczecinie otrzymała ponad 9 milionów złotych dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Środki zostaną przeznaczone na rozwój nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej. Realizowane będą dwa projekty, w ramach których na wszystkich wydziałach uczelni powstaną nowe laboratoria ukierunkowane na praktyczne kształcenie.

Kierownikiem obu projektów jest dr inż. Łukasz Nozdrzykowski – Prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.

fot: Politechnika Morska w Szczecinie, Łukasz Nozdrzykowski, kierownik dwóch nowych projektów PM

Pierwszy projekt, zatytułowany Laboratoria 4.0 – Nowoczesne kształcenie praktyczne na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Odnosi się do idei Przemysłu 4.0, integrującego technologie cyfrowe i internet rzeczy (IoT) w celu podniesienia efektywności i innowacyjności procesów produkcyjnych.

W ramach tego projektu utworzonych zostanie kilka nowych jednostek laboratoryjnych. Kluczową rolę odegra Fablab Robotkowo. Jest to kreatywna przestrzeń projektowa funkcjonująca w Laboratorium Konstruowania Robotów i Zaawansowanej Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Miejsce to ma służyć studentom, ale również młodzieży i seniorom spoza uczelni, jako przestrzeń do pracy z robotami i systemami sztucznej inteligencji.

Na Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki powstanie Laboratorium Wytwarzania, Dystrybucji i Magazynowania Energii z wykorzystaniem ogniw paliwowych, którego wyposażenie obejmie między innymi hamownię do testów napędów. Zostanie również doposażone laboratorium turbiny wiatrowej.

Wydział Mechaniczny zyska Laboratorium Zaawansowanych Technologii Przyrostowych, umożliwiające produkcję i testowanie zaawansowanych prototypów.

W ramach projektu powstaną także:

  • Laboratorium Pojazdów Zdalnie Sterowanych na Wydziale Nawigacyjnym – wyposażone w technologię do obsługi podwodnych i latających pojazdów bezzałogowych
  • Laboratorium Zaawansowanych Symulatorów Immersyjnych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu – z wykorzystaniem technologii VR do nauki operowania dźwigami portowymi i planowania załadunku

Drugi projekt – AquaCyberLab – zakłada powstanie laboratoriów ukierunkowanych na technologie informatyczne, biometrię, kryptografię oraz zaawansowane systemy pomiarowe i automatyki.

Na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji powstanie Laboratorium Biometrii i Kryptografii, umożliwiające naukę nowoczesnych metod ochrony danych i systemów dostępu, a także przeprowadzanie testów bezpieczeństwa sieci.

Na Wydziale Nawigacyjnym utworzone zostanie Laboratorium Modelowania Topobatymetrycznego, specjalizujące się w tworzeniu trójwymiarowych modeli dna morskiego i terenów przybrzeżnych z użyciem zaawansowanego sprzętu hydroakustycznego i teledetekcyjnego.

Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki wzbogaci się o dwa nowe laboratoria:

  • Robo Lab – do nauki programowania robotów przemysłowych
  • PLC Lab – do programowania sterowników przemysłowych

Laboratoria zostaną wyposażone m.in. w roboty edukacyjne, coboty, czujniki oraz elementy komunikacyjne. Projekt przewiduje również doposażenie multimedialnej pracowni Centrum E-Learningu.

zdjęcie ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

11. MKM: Repolonizacja gospodarki morskiej na pierwszy plan

LK

Prezes ZMPSiŚ: „Intermodal to nasze oczko w głowie”

LK

Filary gospodarki morskiej. Pierwszy dzień kongresu na zdjęciach

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie