Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Największy blackout w historii regionu: Hiszpania i Portugalia w ciemnościach

Półwysep Iberyjski pogrążył się w chaosie. Awaria systemów elektroenergetycznych odcięła od prądu miliony mieszkańców Hiszpanii i Portugalii. To wydarzenie już teraz uznawane jest za jeden z największych blackoutów w historii europejskiej energetyki.

Dzisiaj około godziny 12;30, prądu zabrakło nie tylko w miastach i wsiach obu krajów, ale także w części Francji, której system energetyczny jest połączony z hiszpańskim. Jak poinformował francuski operator RTE 0 we Francji sytuację udało się szybko opanować. Inaczej było na Półwyspie Iberyjskim, gdzie skutki awarii były odczuwalne przez długie godziny.

Chaos i panika

Problemy zaczęły się bardzo gwałtownie. W jednej chwili zgasły światła, zatrzymały się pociągi, a lotniska zostały sparaliżowane. Na ulicach Madrytu czy Walencji przestała działać sygnalizacja świetlna, wywołując gigantyczne korki. Metro w obu krajach przestało kursować, a ludzie uwięzieni w wagonach zmuszeni byli wydostawać się pieszo przez tunele.

-„Dane z krajowej sieci energetycznej Hiszpanii pokazują stratę 10 GW zapotrzebowania, z 26 GW spadło do 12 GW w ciągu kilku sekund” — opisał dziennikarz Bloomberga, Javier Blas.

Problemy dotknęły również komunikację mobilną. W wielu miastach nie działały telefony i Internet. Szpitale musiały przejść na awaryjne zasilanie. Jak informował „El País”, w największym szpitalu w Katalonii – Vall d’Hebron – sytuację udało się opanować, a wszystkie działania ograniczono tylko do tych ratujących życie.

Mieszkańcy w panice ruszyli do sklepów, robiąc zapasy podstawowych produktów. W sieci szybko zaczęły krążyć zdjęcia pustych półek w supermarketach i ludzi stojących w długich kolejkach.

Pierwsze chwile bez prądu

Pierwsze momenty po awarii przyniosły ogromne zamieszanie i niepewność. W wielu domach i miejscach pracy zapanowała konsternacja – nie działały telefony, internet, a komunikacja była poważnie utrudniona. Ludzie próbowali nawiązać kontakt z bliskimi, jednak sieci komórkowe były przeciążone lub całkowicie niedostępne. Poczucie odcięcia od informacji i świata zewnętrznego było dla wielu osób szokującym doświadczeniem.

W Madrycie sytuacja była na tyle poważna, że burmistrz José Luis Martínez-Almeida zaapelował do mieszkańców: „Pozostańcie tam, gdzie jesteście, i nie używajcie samochodów”. Stolica wprowadziła drugi stopień zarządzania kryzysowego i zamknęła kluczową obwodnicę M-30, co sparaliżowało ruch w całym mieście.

Przyczyny i spekulacje

Początkowo pojawiły się sugestie, że blackout mógł być wynikiem cyberataku. Jednak Teresa Ribera, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej, szybko zdementowała te podejrzenia.

-„Najważniejszym priorytetem jest oczywiście przywrócenie systemu elektroenergetycznego oraz ocena i zrozumienie tego, co się stało” – przekazała, dziennikarzom w Brukseli, Ribera.

Portugalski operator REN zasugerował, że przyczyną mogło być „rzadkie zjawisko atmosferyczne”, które doprowadziło do drgań w liniach wysokiego napięcia w Hiszpanii. Jednak eksperci zauważają, że tak ogromna awaria raczej nie mogła być spowodowana pojedynczym, lokalnym incydentem.

Operatorzy sieci energetycznych rozpoczęli stopniowe przywracanie zasilania. Do godziny 17:00 czasu lokalnego Red Eléctrica informowała o przywróceniu około 50% normalnego poziomu zużycia energii w Hiszpanii. Przewidywano, że pełne przywrócenie zasilania może potrwać od 6 do 10 godzin. W Portugalii operator REN ostrzegał, że normalizacja sytuacji może zająć nawet tydzień.

-„Ten blackout nie ma wpływu na stabilność prądu w Polsce” – uspokoił rzecznik Polskich Sieci Energetycznych, Maciej Wapiński.

Wielka awaria, wielka lekcja

Eksperci przypominają, że podobne blackouty miały miejsce w przeszłości, jak choćby w 2003 roku, gdy całe Włochy zostały odłączone od prądu w wyniku uszkodzenia linii przesyłowej łączącej je ze Szwajcarią. Jednak skala obecnych wydarzeń na Półwyspie Iberyjskim i tempo, w jakim sytuacja się rozwinęła, pokazują, jak bardzo delikatna jest współczesna infrastruktura energetyczna.

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez oraz premier Portugalii Luís Montenegro zaapelowali do obywateli o ograniczenie podróży i unikanie spekulacji na temat przyczyn awarii. W Hiszpanii wprowadzono stan nadzwyczajny w trzech regionach, aby ułatwić działania służb ratunkowych. Premier Hiszpanii zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić skutki kryzysu i zastanowić się nad działaniami zapobiegawczymi na przyszłość.

Europejscy liderzy, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen, wyrazili solidarność i zapewnili o wsparciu w przywracaniu stabilności energetycznej.

Foto: Pixabay

Zobacz podobne

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Ujemne ceny energii elektrycznej w Polsce: Producenci OZE muszą działać

LK

Polskie firmy zrealizują kluczowe elementy projektu FSRU

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie