Polski Portal Morski
Aktualności Inne Polska Morska TV Ważne

Młodzi ludzie szanują swój czas i granice – trendy w zatrudnieniu

— Dzieci rodziców, którzy pracowali dużo, chcą mieć więcej czasu na swoje życie prywatne i swoje zainteresowania. Manifestują to – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy z IDEA HR Group. Sudolska była gościem podcastu „Polska Morska”.

Oczekiwania nowej generacji na rynku pracy 

Pokolenie, które wchodzi na rynek pracy bardzo dba o swój czas wolny. Bardziej myśli o swoim zdrowiu psychicznym. Młodzi ludzie nie są już skłonni do wykonywania niemalże drugiego etatu bezpłatnych nadgodzin czy walki o wymarzone stanowisko pracy za wszelka cenę. Nowe pokolenia pokazały nam, że szanowanie swojego czasu jest istotne. 

Ludzie maja dziś wybór – mają możliwość pracy zdalnej czy podejmowania się wielu projektów jednocześnie. Pokazują, że najłatwiej szuka się pracy, kiedy już się ją ma. 

— Dzieci rodziców, którzy pracowali dużo, chcą mieć więcej czasu na swoje życie prywatne i swoje zainteresowania. To punkt zwrotny dla poprzednich pokoleń, które żyły w kulcie pracy. Młode pokolenie pokazało nam, ze szanowanie swoich granic jest istotne” – podkreśla ekspertka rynku.

Zmianę te odczuwają już dziś pracodawcy i managerowie, którzy sami musieli przyzwyczaić się do nowego profilu pracownikow. Anna Sudolska podkreśla tez, ze młodzi ludzie maja w sobie większą elastyczność i tego samego oczekują od swoich szefów. 

„20-letnie staże pracy odeszły w zapomnienie”

Kiedyś normę stanowiły dwie firmy w CV, w których wykonywało się dokładnie te same zadania. Jednak pokolenie wchodzące aktualnie na rynek pracy nie szuka monotonności.

Anna Sudolska zapytana o to, jaki życiorys najbardziej imponuje pracodawcom, odpowiedziała – różnorodny ale poukładany. 

— W tej chwili chcemy się rozwijać, awansować i polepszać swoje warunki życia. Lojalność wobec pracodawcy też jest bardzo ceniona – pokazuje że ktoś potrafi utożsamić się z firmą i poprowadzić projekt do końca. Bardzo częsta zmiana pracy powoduje chaos w naszym życiu zawodowym i może też zaniepokoić pracodawcę – czy na pewno ta osoba będzie potrafiła się zaangażować? Bardzo częste zmiany, które pokazują chwiejność również nie są mile widziane” – zaznacza Sudolska.

Rynek pracownika 

Rynek pracownika cechuje się większą ilością ofert pracy, niż kandydatów na nie aplikujących. W takiej sytuacji pracownik może swobodnie wybierać spośród nich. Powoduje to, że prościej jest znaleźć pracę sprostującą oczekiwaniom. 

— Mamy w tej chwili lekki spadek, jeśli chodzi o ilość ofert pracy na rynku. Były tez zwolnienia. Był moment mniejszej stabilności. Jednak w pewnych obszarach nadal mamy rynek pracownika. Są branżę i grupy zawodowe, które mogą dyktować swoje warunki” – opowiada Anna Sudolska. 

Mowa tu przykładowo o zawodach, które wymagają specjalistycznych umiejętności technicznych, o które dziś nie jest łatwo. Z uwagi na spadek popularności technicznych szkół zawodowych i ogólną chęć studiowania brakuje dziś wykwalifikowanych ekspertów. 

Chodzi tu także o branżę morską, w której również możemy mówić o rynku pracownika. Branża morska i offshorowa generują głównie miejsca pracy związane z techniczną obsługą. To powoduje, że potrzebni są konkretni pracownicy o specjalistycznych umiejętnościach. 

Foto: Pixabay

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie