Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Naukowcy: topnienie lodowców może znacząco spowolnić prądy oceaniczne

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne w Australii opublikowali w poniedziałek wyniki badań, z których wynika, że dalsze topnienie lodowców może znacząco zmniejszyć prędkość prądów oceanicznych. Agencja AFP poinformowała, że w konsekwencji może to doprowadzić do dalszych zmian klimatu na świecie.

Opublikowane na łamach „Environmental Research Letters” badanie, w którym – jak podkreśliła AFP – wykorzystano jeden z najpotężniejszych komputerów do modelowania, potwierdziło przypuszczenia, że topniejąca pokrywa lodowa może przede wszystkim znacząco spowolnić największy system prądów obiegający kulę ziemską – Prąd Wiatrów Zachodnich.

Cytowany przez agencję Bishakhdatta Gayen z Uniwersytetu w Melbourne podkreślił, że zachwianie funkcjonowania sytemu, który odgrywa ważną rolę w globalnych wzorcach klimatycznych, będzie mieć „poważne konsekwencje” dla warunków atmosferycznych. Wyjaśnił, że Prąd Wiatrów Zachodnich „przenosi ogromne masy wody przez oceany Indyjski, Atlantycki i Spokojny”.

Zgodnie z modelem przeprowadzonym przez naukowców z Australii, Indii i Norwegii, którzy uczestniczyli w realizacji projektu, topnienie czap lodowych „spowodowałoby napływ dużych ilości słodkiej wody do prądu, co doprowadziłoby do zmiany stężenia soli w oceanie i utrudniło cyrkulację zimnej wody między powierzchnią a głębinami” – napisała AFP. To z kolei, jak podkreślili autorzy badania, ułatwiłoby glonom i mięczakom kolonizację Antarktydy.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie podkreślono, że realizacja porozumienia paryskiego z 2015 r., którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 st. Celsjusza w stosunku do epoki przedprzemysłowej, nie zapobiegnie zmniejszeniu prędkości Prądu Wiatrów Zachodnich.

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne podkreślili zarazem, że wyniki ich badań odbiegają od dotychczasowych prognoz, które mówiły, że prędkość wody w trzech oceanach między 40 a 56 st. szerokości geograficznej południowej będzie rosnąć. Podkreślili, że „słabo obserwowany region” wymaga dalszych obserwacji i modelowania, by „zrozumieć, w jaki sposób ta część świata reaguje na zmiany klimatu”.

źródło: PAP

fot. Pixabay / makabera (domena publiczna)

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie