Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Szefowie MON Polski i Szwecji o współpracy firm zbrojeniowych oraz w ochronie Bałtyku

Zaangażowanie większej liczby państw NATO w patrolowanie Bałtyku, sprzedaż polskiego sprzętu dla szwedzkiego wojska i współpraca przemysłów obronnych obu państw były tematami poniedziałkowych rozmów ministrów obrony Polski i Szwecji. Władysław Kosiniak-Kamysz i Pal Jonson spotkali się w bazie marynarki wojennej Berga pod Sztokholmem.

Szefowie resortów obrony obu państw zapowiedzieli też dalsze prace nad nową umową o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Podczas konferencji po spotkaniu Kosiniak-Kamysz i Jonson zgodzili się, że kluczową obecnie kwestią w dwustronnych relacjach pozostaje bezpieczeństwo Bałtyku i podmorskich instalacji.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że rozmawiał ze szwedzkim ministrem m.in. o zakupach polskiego sprzętu przez Szwedów. Wśród produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego, które mogłyby trafić do szwedzkiego wojska, wymienił m.in. sprawdzone na Ukrainie, a produkowane przez Mesko zestawy przeciwlotnicze Piorun. Podkreślił, że z polską delegacją do Szwecji przyjechali przedstawiciele polskich firm państwowych i prywatnych z branży zbrojeniowej.

Jonson oświadczył, że wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne jest, by przemysł zbrojeniowy miał możliwości produkcji dużych ilości potrzebnego sprzętu w możliwie krótkim czasie. Szwedzki minister podkreślił też, że do polskiego wojska trafiło już dużo produktów szwedzkiego przemysłu; to m.in. samoloty AWACS Saab 340 AEW, granatniki przeciwpancerne Carl Gustaf, a także zaangażowanie szwedzkiego Saaba w budowę dwóch okrętów rozpoznawczych dla polskiej Marynarki Wojennej. Jednakże – jak zaznaczył Jonson – „ta współpraca to droga w dwie strony”.

Według Kosiniaka-Kamysza obecnie relacje dwustronne Polski i Szwecji „są najsilniejsze w historii”. Podkreślił też, że Szwedzi w bardzo szybkim tempie zwiększają swoje nakłady na obronność, i przekroczyli niedawno wyznaczony przez NATO próg 2 proc. PKB. Podziękował za to i zaznaczył, że to nie tylko powód do zadowolenia, ale i do rozwoju współpracy „we wszystkich możliwych obszarach”. Zaznaczył zarazem, że sprawy bezpieczeństwa wybijają się obecnie na pierwszy plan. „Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef MON przypomniał o niedawno powołanym NATO-owskim dowództwie CTF (Commander Task Force), którym rotacyjnie zarządzać będą Niemcy, Polska i Szwecja. Odniósł się też do ogłoszonej niedawno misji „Straży Bałtyckiej” (Baltic Sentry) i zapowiedział, że angażują się w nią nie tylko wojska państw leżących nad Bałtykiem. „Ta misja jest o tyle ważna, że mamy tu szlaki handlowe, mamy infrastrukturę krytyczną, łańcuchy dostaw; przede wszystkim energii, a to wszystko musi być odpowiednie chronione” – powiedział polski minister.

Szef szwedzkiego resortu obrony zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też m.in pomocy dla Ukrainy. „Mamy wspólne cele, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie. Polska jest krajem, który najwięcej dla Ukrainy zrobił” – powiedział Jonson. Kosiniak-Kamysz dodał, że wspieranie Ukrainy to kolejna kwestia, która łączy Polskę i Szwecję, zarówno jeśli chodzi o przekazywanie sprzętu, jak i szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Dopytywany o konkretne ustalenia z poniedziałkowego spotkania, Kosiniak-Kamysz stwierdził, że kluczowe będzie przygotowanie i podpisanie w ciągu najbliższych miesięcy nowej, polsko-szwedzkiej umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, która będzie m.in. uwzględniała członkostwo Szwecji w NATO oraz bieżącą sytuacją na Bałtyku.

Szef polskiego MON wskazał też na potrzebę stworzenia podczas obecnej, polskiej prezydencji w Radzie UE agendy dla unijnego komisarza ds. obronności. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że chodzi przede wszystkim o zapewnienie odpowiedniego budżetu dla realizacji zadań. „Nie da się tego zrobić bez pieniędzy. Dotychczas UE wydawała ok 1,5 mld euro na inwestycje w przemysł zbrojeniowy; to stanowczo za mało, to jeden kontrakt dla jednego państwa” – stwierdził polski minister. Ocenił zarazem, że w przyszłym budżecie UE na ten cel należy przeznaczyć co najmniej 100 mld euro.

źródło: PAP / zdjęcie archiwalne

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie