Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Konsultacje projektu rozporządzenia ws. maksymalnej ceny energii z morskich farm wiatrowych

Minister Klimatu i Środowiska 21 sierpnia 2024 r. skierował do opiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia ws. maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.

Najważniejsze informacje

  • W projekcie rozporządzenia określono cenę maksymalną za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, w ramach II fazy systemu wsparcia.  
  • Wyznaczenie ceny maksymalnej umożliwi dalszy rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce.  
  • Projekt ma także na celu realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) B4L: „Wejście w życie przepisów wykonawczych wynikających z ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych” ujętego w ramach reformy B2.3 „Wsparcie inwestycji w obszarze morskich farm wiatrowych”.

Projekt rozporządzenia został przygotowany na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31 ust. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 182), zgodnie z którym minister właściwy do spraw klimatu, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, określi, w drodze rozporządzenia, maksymalną cenę, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, uwzględniając:

  1. koszty operacyjne oraz dodatkowe koszty inwestycyjne ponoszone w okresie eksploatacji, w którym wytwórca korzysta z prawa do pokrycia ujemnego salda;
  2. koszty inwestycyjne ponoszone w okresie przygotowania projektu i budowy morskiej farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, a także koszty całkowitej likwidacji morskiej farmy wiatrowej wraz z zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, po zakończeniu jej eksploatacji;
  3. uzasadniony zwrot z kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność gospodarczą w zakresie przygotowania, budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.

Uwagi i opinie do 4 września 2024 r.

Uwagi i opinie do projektu rozporządzenia można zgłaszać do 4 września 2024 r.

Projekt rozporządzenia znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388552.  

Numer w wykazie prac legislacyjnych i programowych Ministra Klimatu i Środowiska – 1180.

źródło/fot: MKiŚ

Zobacz podobne

„Wchodzimy tam, skąd inni uciekają”. Przejmujące wyznanie strażaka [WYWIAD]

Paulina Ledzinska

Największe bankructwa w historii żeglugi morskiej

Paulina Ledzinska

Polski latawiec, który zmienia świat: energia z wiatru prosto z nieba

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie