Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec będzie okazją do dyskusji o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej – okazją do jasnego przekazania sygnału potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2 – podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk

W czwartek w Warszawie dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Wizyta prezydenta Niemiec ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

Wiceszef MSZ pytany w TVP Info czy podczas spotkania poruszony będzie też temat gazociągu Nord Stream 2 potwierdził, że tak. „To spotkania, ta wizyta jest związana z 30-leciem traktatu między Polską a Niemcami, a więc z jednej strony będzie to okazja do przeglądu tego traktatu, nie do celebracji, świętowania. W naszej opinii ten traktat ma swoje zalety, natomiast trzeba też jasno wskazać, że ma też obszary gdzie jego postanowienia nie są realizowane wobec mniejszości polskiej w Niemczech” – zaznaczył wiceminister. Wskazał, że chodzi o nauczanie języka polskiego czy opiekę nad organizacjami polonijnymi.

„Tutaj mam nadzieję, jestem przekonany, że będzie przestrzeń do dyskusji” – dodał Szynkowski vel Sęk.

Jak zaznaczył, spotkanie będzie z jednej strony okazją do dyskusji „o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej strony okazją do jasnego przekazania sygnału potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream II”.

W tym kontekście wskazał, na negatywne konsekwencje uruchomienie tego gazociągu, które „może przynieść nie tylko dla Polski, krajów bałtyckich, ale i dla solidarności europejskiej”.

15 lat temu gazociąg Nord Stream (ros. Siewiernyj potok ) zdecydowały się wybudować duże koncerny z Rosji – Gazprom i Niemiec – E.ON Ruhrgas oraz BASF a także holenderska firma N.V. Nederlandse Gasunie. 51 procent udziałów w tym konsorcjum ma Gazprom.

Jeśli budowa zostanie ukończona NS2 będzie najdłuższym gazociągiem morskim na świecie. Ma liczyć 1222 kilometry. Jego trasa prowadzi z okolic rosyjskiego Wyborgu do Greifswaldu w Niemczech. NS2 położono na dnie Bałtyku w strefach ekonomicznych Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Nord Stream 2 postrzegany jest nie tylko, jako przedsięwzięcie gospodarcze. Zdaniem wielu polityków to projekt polityczny mający pomijać tranzyt rosyjskiego gazu na zachód Europy m.in. przez kraje bałtyckie i Polskę, co będzie – jak oceniają Tallin, Ryga, Wilno i Warszawa oraz Kijów – niekorzystne dla państw Europy Środkowej i Wschodniej.

źródło :pap fot.gazprom

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie