Należy zdecentralizować i usprawnić Wody Polskie; takie zadanie otrzymał nowy prezes – przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zapewnił jednocześnie, że pracownicy Wód Polskich nie muszą martwić się o swoją pracę.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał 7 lipca Joannę Kopczyńską ze stanowiska prezesa Wód Polskich. Dzień później, na to stanowisko został powołany Mateusz Balcerowicz.
Klimczak został zapytany we wtorek w RMF24 o sytuację pracowników Wód Polskich. – Proszę się nie martwić o swoją pracę. Zapotrzebowanie w Wodach Polskich jest duże; potrzebujemy fachowców, inżynierów, bo w Wodach Polskich naprawdę muszą pracować osoby specjalnie przygotowane do tych funkcji – zapewnił Klimczak. – Uspokajam wszystkich pracowników Wód Polskich; jesteście nam bardzo potrzebni, natomiast firma, w której pracujecie musi działać lepiej – dodał.
Szef resortu infrastruktury podkreślił, że działanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego WodyPolskie należy usprawnić, i takie też zadanie otrzymał nowo powołany prezes Balcerowicz. – Trzeba Wody Polskie zdecentralizować, usprawnić, zapewnić solidne fundamenty finansowe, stabilne dochody i nad tym pracujemy. Takie zadanie zostało postawione przed nowym szefem Wód Polskich. Chodzi głównie o to, żeby nie likwidować; trzeba zapewnić sprawne działanie gospodarki wodnej w Polsce – dodał.
Minister pytany o kulisy odwołania prezes Kopczyńskiej oświadczył, że „to nie była decyzja podjęta z dnia na dzień”. – Ja od samego początku, nie tylko z panią prezes, ale z wieloma innymi moimi współpracownikami, między innymi z szefami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, przedstawiałem jasną wizję, jak ma funkcjonować gospodarka wodna w Polsce. (…) Jeżeli ktoś nie do końca chce stosować się do tego, jeżeli ktoś nie rozumie tej idei, która ma iść wraz z umacnianiem pozycji Wód Polskich, to niestety w pewnym momencie trzeba się pożegnać – powiedział szef MI.
– Każda instytucja, która źle działa, której proponujemy zmiany, reformy, usprawnienie i się do tego nie stosuje, tam należy się spodziewać ruchów kadrowych. Nie ma ludzi niezastąpionych; fachowców w Polsce w różnych dziedzinach naprawdę jest bardzo wiele – podkreślił Klimczak.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Zatrudnia ponad 6 tys. 600 pracowników w całej Polsce.
Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne).
Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.
źródło: PAP / fot: ilustracyjne, envato.elements