Orlen dostarczy na Ukrainę 140 mln metrów sześc. gazu ziemnego na podstawie nowego kontraktu z tamtejszym Naftogazem. Surowiec będzie pochodził z USA. To już czwarta umowa na dostawy gazu zawarta przez Orlen i Naftogaz w tym roku – poinformował w środę koncern.
Orlen podkreślił, że zawarta obecnie umowa gwarantuje ciągłość dostaw paliwa gazowego na rynek ukraiński w kolejnych miesiącach i ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Koncern zaznaczył, że na podstawie nowego kontraktu z Naftogazem dostarczy 140 mln metrów sześc. gazu ziemnego, który pochodził będzie z USA – surowiec trafi na Ukrainę po regazyfikacji w terminalu LNG w Świnoujściu.
„To już czwarta umowa na dostawy gazu zawarta przez Orlen i Naftogaz w 2025 r. Łączny wolumen trzech wcześniejszych kontraktów to około 300 mln metrów sześc.” – podkreślił koncern. Orlen zwrócił przy tym uwagę, że za każdym razem surowiec pochodził z regazyfikacji amerykańskiego LNG, który sprowadzał do terminali w Świnoujściu lub w Kłajpedzie na Litwie.
Zarówno obecna, jak i poprzednie umowy są efektem porozumienia o współpracy handlowej w obszarze gazu ziemnego, które Naftogaz i Orlen podpisały w marcu tego roku.
„Dzięki stale rozwijanym kompetencjom tradingowym, własnym jednostkom do transportu LNG oraz posiadanym rezerwacjom mocy w terminalach regazyfikacyjnych, jesteśmy w stanie wesprzeć Ukrainę w dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego, zwłaszcza, że wakacje będą czasem napełniania magazynów” – powiedział wiceprezes Orlenu ds. operacyjnych Robert Soszyński, cytowany w środowym komunikacie koncernu.
Soszyński podkreślił jednocześnie, że działania Orlenu są zbieżne z celami wyznaczonymi przez Unię Europejską w ramach REPowerEU, „a nawet idą o krok dalej – Orlen nie tylko od ponad trzech lat nie importuje gazu z Rosji, ale jest także w stanie wesprzeć sąsiednie kraje, jak Słowacja, czy właśnie Ukraina na drodze do niezależności od surowców ze wschodu”.
Ocenił też, że współpraca z ukraińskim Naftogazem jest korzystna dla obu stron i przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
„Naftogaz dywersyfikuje źródła i kierunki dostaw gazu, co wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy oraz jej odporność w obliczu trwającej pełnoskalowej wojny z Rosją” – powiedział prezes ukraińskiej spółki Sergii Koretskyi.
Według niego, podpisanie z Orlenem dodatkowego kontraktu na dostawy z USA „to istotny element naszych przygotowań do nadchodzącego sezonu grzewczego oraz ważny krok w kierunku zapewnienia niezawodnych dostaw gazu dla obywateli Ukrainy”.
Orlen przypomniał, że jest obecny na ukraińskim rynku od ponad dwóch dekad, a od 2007 r. dostarcza paliwa z rafinerii w Polsce i na Litwie. „Dostawy nie ustały w obliczu rosyjskiej agresji z 24 lutego 2022 r.” – zaznaczył koncern. Jak wyjaśnił, pierwsza kolejowa dostawa paliw z Orlenu do Ukrainy odbyła się dwa dni po inwazji, w marcu 2022 r. Orlen Lietuva uruchomiła sprzedaż samochodową z terminali litewskich, a od czerwca 2022 r. rozpoczęła dostawy kolejowe przez Polskę.
Jak zauważył Orlen, regularne dostawy na Ukrainę benzyny, oleju napędowego i innych paliw pozwoliły tam na stabilizację rynku paliw w trudnym okresie. Koncern podkreślił jednocześnie, że w efekcie jest największym dostawcą paliw na rynek ukraiński, przy czym trafiają tam również asfalty produkowane w Czechach przez spółkę Orlen Unipetrol.
Orlen wspomniał też, że oprócz podpisanego z ukraińskim Naftogazem porozumienia w obszarze LNG oraz gazu ziemnego, zawarte zostało odrębne, dotyczące prac nad pogłębianiem dwustronnej współpracy.
Orlen i jego spółki zależne to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR.
Grupa Naftogaz to największe państwowe przedsiębiorstwo sektora naftowo-gazowego na Ukrainie, prowadzące działalność od poszukiwań i wydobycia, przez transport i magazynowanie, po sprzedaż gazu i ropy. Spółka odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i należy tam do największych płatników podatków. Pomimo trwającej wojny po agresji Rosji – co podkreśla Orlen – Naftogaz zwiększa produkcję surowców i koncentruje się na uniezależnieniu Ukrainy od importu gazu, dążąc też do maksymalizacji krajowego wydobycia.
W czerwcu tego roku Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały memorandum dotyczące współpracy przy projektach wydobywczych, rozwoju segmentu downstream oraz wzmocnieniu relacji transgranicznych i handlowych. Jak podał wtedy Orlen, pozwoli to Ukrainie m.in. zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz, ale też ropę.
źródło: PAP / fot: Orlen