Politechnika Morska w Szczecinie otrzymała ponad 9 milionów złotych dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Środki zostaną przeznaczone na rozwój nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej. Realizowane będą dwa projekty, w ramach których na wszystkich wydziałach uczelni powstaną nowe laboratoria ukierunkowane na praktyczne kształcenie.
Kierownikiem obu projektów jest dr inż. Łukasz Nozdrzykowski – Prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.

Pierwszy projekt, zatytułowany Laboratoria 4.0 – Nowoczesne kształcenie praktyczne na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Odnosi się do idei Przemysłu 4.0, integrującego technologie cyfrowe i internet rzeczy (IoT) w celu podniesienia efektywności i innowacyjności procesów produkcyjnych.
W ramach tego projektu utworzonych zostanie kilka nowych jednostek laboratoryjnych. Kluczową rolę odegra Fablab Robotkowo. Jest to kreatywna przestrzeń projektowa funkcjonująca w Laboratorium Konstruowania Robotów i Zaawansowanej Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Miejsce to ma służyć studentom, ale również młodzieży i seniorom spoza uczelni, jako przestrzeń do pracy z robotami i systemami sztucznej inteligencji.
Na Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki powstanie Laboratorium Wytwarzania, Dystrybucji i Magazynowania Energii z wykorzystaniem ogniw paliwowych, którego wyposażenie obejmie między innymi hamownię do testów napędów. Zostanie również doposażone laboratorium turbiny wiatrowej.
Wydział Mechaniczny zyska Laboratorium Zaawansowanych Technologii Przyrostowych, umożliwiające produkcję i testowanie zaawansowanych prototypów.
W ramach projektu powstaną także:
- Laboratorium Pojazdów Zdalnie Sterowanych na Wydziale Nawigacyjnym – wyposażone w technologię do obsługi podwodnych i latających pojazdów bezzałogowych
- Laboratorium Zaawansowanych Symulatorów Immersyjnych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu – z wykorzystaniem technologii VR do nauki operowania dźwigami portowymi i planowania załadunku
Drugi projekt – AquaCyberLab – zakłada powstanie laboratoriów ukierunkowanych na technologie informatyczne, biometrię, kryptografię oraz zaawansowane systemy pomiarowe i automatyki.
Na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji powstanie Laboratorium Biometrii i Kryptografii, umożliwiające naukę nowoczesnych metod ochrony danych i systemów dostępu, a także przeprowadzanie testów bezpieczeństwa sieci.
Na Wydziale Nawigacyjnym utworzone zostanie Laboratorium Modelowania Topobatymetrycznego, specjalizujące się w tworzeniu trójwymiarowych modeli dna morskiego i terenów przybrzeżnych z użyciem zaawansowanego sprzętu hydroakustycznego i teledetekcyjnego.
Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki wzbogaci się o dwa nowe laboratoria:
- Robo Lab – do nauki programowania robotów przemysłowych
- PLC Lab – do programowania sterowników przemysłowych
Laboratoria zostaną wyposażone m.in. w roboty edukacyjne, coboty, czujniki oraz elementy komunikacyjne. Projekt przewiduje również doposażenie multimedialnej pracowni Centrum E-Learningu.
zdjęcie ilustracyjne, envato.elements