Grupa Azoty wydłużyła aneksem porozumienie z instytucjami finansującymi do 15 maja, jeśli te do końca kwietnia potwierdzą wydłużenie okresu obowiązywania tego porozumienia – poinformowały w środę Azoty. Aneks zabezpiecza dalsze finansowanie grupy kapitałowej.
Grupa Azoty przekazała, że podpisała w środę kolejny aneks do porozumienia zawartego z instytucjami finansującymi w imieniu własnym oraz wybranych spółek z grupy kapitałowej. „Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 15 maja 2025 r. pod warunkiem potwierdzenia do 30 kwietnia br. przez instytucje finansujące wydłużenia okresu obowiązywania porozumienia” – zastrzegła spółka.
„Jesteśmy obecnie na etapie prowadzenia kilku istotnych dla grupy procesów, w tym w zakresie inwestycji Polimery Police. Rozwiązania, które obecnie wypracowujemy, mają umożliwić przejście z fazy technicznych porozumień z instytucjami finansującymi zawieranych na okresy kilku, kilkunastu tygodni do fazy docelowego, długoterminowego porozumienia” – zwrócił uwagę wiceprezes zarządu Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, cytowany w komunikacie.
Grupa Azoty przypomniała, że zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań, które mogłyby skutkować anulowaniem lub redukcją dostępnych limitów umów o finansowanie. „Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu” – dodała spółka.
W komunikacie zapewniono, że firma na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów, a dostępne limity zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.
Aneks został podpisany z datą obowiązywania od 31 marca br. z następującymi instytucjami finansującymi: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim, Santander Bankiem Polska, Caixabank Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring, ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring, BNP Paribas Bankiem Polska, Santander Factoring i Banco Santander oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
31 marca Grupa Azoty, Orlen i Hyundai Engineering przedłużyły umowę stabilizującą, w której zobowiązały się do współpracy do 12 maja 2025 r., by kontynuować projekt Polimery Police.
Nowa instalacja Polimery Police Grupy Azoty Polyolefins należącej do Grupy Azoty ma produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy – Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji.
Jak informowały w grudniu 2024 r. Azoty, zgodnie z umową Hyundai Engineering Co., Ltd. (HEC) zobowiązał się m.in., że odroczy płatność faktur wskazanych w umowie dotyczących prac zrealizowanych przez HEC w wykonaniu umowy EPC oraz wszelkich innych faktur, które mogłyby zostać wystawione w okresie trwania umowy.
HEC zobowiązał się również do przedłużenia okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania umowy EPC. Grupa Azoty przypomniała, że dotychczas obowiązujący list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty a Orlenem wygasa z końcem grudnia br.
Z kolei Grupa Azoty Polyolefins, spółka zależna Grupy Azoty realizująca inwestycję wskazywała – przy okazji wystąpienia przez HEC z roszczeniem – że spółka wstrzymywała płatności wynagrodzenia zgodnie z postanowieniami umowy EPC. „Płatności są realizowane po odbiorze każdego kamienia milowego dla każdego z podprojektów pod warunkiem dokonania odbioru wszystkich wcześniejszych ujętych w harmonogramie projektu kamieni milowych dla każdego z podprojektów” – informowano. Spółka zaznaczała, w związku z nieterminową realizacją prac przez generalnego wykonawcę oraz koniecznością usuwania wad stwierdzonych w wykonanych pracach, płatności za te prace nie mogły być realizowane.
Grupa Azoty informowała również, że do 12 maja wydłużono okres obowiązywania porozumienia zawartego w styczniu br. ws. ustalenia warunków i zasad realizacji potencjalnej transakcji dotyczącej nabycia przez Orlen wszystkich lub części akcji spółki GA Polyolefins należących do Azotów i GA Police, lub innej formy przeprowadzenia inwestycji.
Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.