Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Dofinansowanie ponad 600 mln zł na budowę Portu Czystej Energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł budowę nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych kwotą ponad 600 mln zł – poinformował w środę fundusz. Do Portu Czystej Energii będą trafiać odpady z Gdańska i blisko 40 pomorskich gmin.

Port Czystej Energii zlokalizowany w Gdańsku-Szadółkach będzie przekształcał rocznie 160 tys. ton nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych i wyprodukuje z nich 114 tys. MWh energii elektrycznej oraz 509 tys. GJ energii cieplnej. Odpady będą trafiały tam z Gdańska i niemal 40 pomorskich gmin skupionych wokół trzech instalacji komunalnych – w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej koło Kwidzyna.

NFOŚGiW podał, że w ramach inwestycji powstała instalacja z kotłem paleniskowo-rusztowym, zespołem przeładunku i magazynowania odpadów, zespół spalania i wytwarzania pary, oczyszczania spalin, urządzenia do produkcji energii, urządzenia elektryczne i kontrolujące działanie systemu oraz instalacje pomocnicze. Fundusz wsparł budowę Portu Czystej Energii kwotą ponad 600 mln zł.

„Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia Unii Europejskiej. Dofinansowanie w wysokości 271 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kolejne 330 mln zł zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę pokryły kredyty komercyjne. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 661 mln zł netto (813,6 mln zł brutto) ” – przekazał w komunikacie fundusz.

Jak podkreślono, elektrociepłownia jest nowoczesna i przyjazna środowisku. „W instalacji spalane będą jedynie pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, z których – w procesie kogeneracji – powstaje ciepło systemowe oraz energia elektryczna. Wytwarzana energia nie będzie pochodzić z kopalnych źródeł, sprawny system oczyszczania spalin pozwoli skutecznie ograniczyć ich emisję do środowiska, a pozyskiwane w ten sposób ciepło będzie tańsze. Jednocześnie działalność ITPOK znacząco ogranicza składowanie odpadów” – wskazano w komunikacie.

Wśród korzyści dla środowiska i mieszkańców płynących z funkcjonowania Portu Czystej Energii wymieniono m.in. dywersyfikację źródeł energii, niezależnych od węgla czy gazu, domknięcie systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Gdańsku oraz ograniczenie zużycia paliw kopalnych. 

źródło: PAP

fot. Port Czystej Energii

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie