Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Gaz-System planuje w tym roku przesłać 20,7 mld metrów sześciennych gazu

Gaz-System zakłada, że w 2025 r. prześle 20,7 mld m sześc. gazu wobec 16,9 mld m sześc. w ubiegłym roku – wynika z dziesięcioletniego planu rozwoju systemu przesyłowego firmy. W latach 2028-2035 sieci przesyłowe operatora mają się zwiększyć o blisko 1 tys. km.

Operator Sieci Przesyłowej Gaz-System przedstawił w czwartek do konsultacji Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego (KDPR) 2026-2035. Wynika z niego, że długość sieci przesyłowej powinna wzrosnąć do ok. 13,8 tys. km, z czego w okresie 2025-2037 o ok. 0,7 tys. km, a w latach 2028-2035 – o blisko 1 tys. km. Operator podkreślił, że stopień rozbudowy Krajowego Systemu Przesyłowego w perspektywie roku 2035 będzie uwarunkowany głównie rozbudową krajowej energetyki gazowej i wzrostem jej udziału w miksie energetycznym w ciągu następnej dekady.

Gaz-System prognozuje, że w tym roku prześle 20,7 mld m sześc. gazu, podczas gdy w ubiegłym roku było to 16,9 mld m sześc. błękitnego paliwa, a z uwzględnieniem magazynów gazu – 19,7 mld m sześc.

Największy wolumen przesyłu operator zakłada w roku 2031 – 27,2, mld m sześc. w wariancie bazowym, a zakładając wzrost liczby odbiorców przewidywany od 2030 r. – 28,6 mld m sześc. Według prognozy od roku 2032 przesył gazu ma spadać, by w roku 2040 osiągnąć 26,1 mld m sześc. w wariancie bazowym i 26,5 mld m sześc. w wariancie uwzględniającym wzrost odbiorców.

Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju uwzględnia planowane działania rozwoju firmy, definiowane dwoma perspektywami czasowymi: 2027 oraz 2035 rok.

Operator do końca 2027 roku planuje zakończyć inwestycje m.in. w ramach Programu System Gazociągów Tranzytowych (SGT). W tym okresie zaplanowano realizację zadań związanych z wykorzystaniem infrastruktury SGT – budowę węzła i tłoczni Lwówek oraz nowych punktów przyłączeniowych do SGT. „Zakończenie tego programu stanowić będzie zamknięcie jednego z etapów rozbudowy i modernizacji funkcjonalnej systemu przesyłowego, związanego z realizacją takich celów strategicznych jak dywersyfikacja dostaw gazu i przystosowanie systemu do pracy w warunkach braku dostaw ze wschodu” – zaznaczył w dokumencie Gaz-System.

Jak podała firma, zapisana w planie perspektywa 2035 uwzględnia zarówno kontynuację rozpoczętych programów inwestycyjnych, jak i te, których realizacja będzie zależeć od stopnia rozwoju rynków gazu w Polsce i w regionie, ocenianego obecnie jako perspektywiczny. W pierwszym półroczu 2028 r. operator planuje zakończenie prac związanych z przyłączeniem terminala regazyfikacyjnego FSRU w Zatoce Gdańskiej. W latach 2028-2035 Gaz-System chce zrealizować programy inwestycyjne związane z celami strategicznymi, a także z prognozowanym rozwojem rynku gazu w Polsce. Do tej kategorii spółka zaliczyła m.in. rozbudowę systemu przesyłowego w południowozachodniej Polsce – program Coal to Gaz (przejście od węgla do gazu – PAP).

W latach 2028-2035 firma planuje też inwestycje w ramach programów: Nowa Koncepcja Zasilania Warszawy oraz Korytarz Centrum – Wschód.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce; jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

fot. Gaz-System S.A.

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie