Polski Portal Morski
Offshore Technologie Ważne

WindEurope: spadło tempo rozwoju energetyki wiatrowej w Europie w 2024 r.

W 2024 r. w Europie przybyło 16,4 GW nowych mocy wiatrowych, podczas gry rok wcześniej wzrost wyniósł 18,3 GW – wynika z danych największego europejskiego stowarzyszenia branży WindEurope. Po względem nowych mocy Polska znalazła się na 8. miejscu w UE.

Z 16,4 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej na kraje UE przypadło 12,9 GW, reszta pochodzi z Wielkiej Brytanii, Norwegii i ujętej w statystyce Turcji. 84 proc. tych mocy powstało w lądowych farmach wiatrowych. Dla samej UE wskaźnik ten wynosi 89 proc., co się przekłada się na 11,5 GW.

Najwięcej mocy wiatrowych (4 GW) przybyło w Niemczech, 1,9 GW w Wielkiej Brytanii, a 1,7 we Francji. Polska z 0,8 GW znalazła się na ósmym miejscu.

Według danych WindEurope w 2024 r. dopięto finansowanie przyszłych farm wiatrowych na 33 mld euro. Ma się to przełożyć na niemal 20 GW nowych mocy, które powstaną w ciągu kilku następnych lat. Organizacja przewiduje, że w 2030 r. w UE będzie pracować 351 GW mocy wiatrowych, podczas gdy dla osiągnięcia unijnego celu – 42,5 proc. energii z OZE – potrzeba, zgodnie z szacunkami WindEurope – 425 GW.

W zeszłym roku wiatraki pokryły 20 proc. zużycia energii elektrycznej w Europie. Najwięcej, 56 proc. – w Danii. Ponad 30-proc. udział energii elektrycznej z wiatru zanotowały Irlandia, Szwecja, Niemcy i Wielka Brytanii. Udział pomiędzy 20 a 30 proc. zanotowano w Niderlandach, Portugali, na Litwie, w Hiszpanii, Finlandii i Grecji. Polska miała ten wskaźnik na poziomie 14 proc.

Zdaniem szefa WindEurope Gilesa Dicksona, sektor w Europie rośnie, ale dwa razy wolniej niż powinien. „Rozwój spowalniają uciążliwe procedury administracyjne, powolna rozbudowa sieci oraz niewystarczający stopień elektryfikacji gospodarek” – ocenił Dickson. Jak podkreślił, krajem, który uprościł procedury i na tym korzysta są Niemcy, gdzie zezwolenia dostaje obecnie siedem razy więcej mocy niż jeszcze pięć lat temu.

Fot. Envato Elements

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie