Elektrownia Dolna Odra w Gryfinie uruchomiła we wtorek dwa bloki gazowo-parowe o mocy 1366 MW. Pokryje ona ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu PGE Gryfino Dolna Odra będzie największą i najbardziej efektywną elektrownią gazowo-parową w Polsce oraz jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie.
Prezes PGE Dariusz Marzec podkreślił podczas uroczystości przekazania do eksploatacji elektrowni gazowo-parowej, że kierunkiem rozwoju polskiej elektroenergetyki jest transformacja elektroenergetyczna, odejście od paliw kopalnych, zmniejszenie emisji i przejście na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zaznaczył jednak, że istotną rolę odgrywają też bloki gazowo-parowe, ze względu na ich „dyspozycyjność”.
– One odpowiedzą na zapotrzebowanie operatora praktycznie natychmiast, w sytuacji spadku produkcji ze źródeł odnawialnych. Ich rolą jest uzupełnianie mocy w systemie, stabilizacja tego systemu i odpowiadanie na te wahnięcia, które są naturą działań systemu elektroenergetycznego opartego na źródłach odnawialnych – wyjaśnił Marzec.
Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/77144/ oraz: https://wideo.pap.pl/videos/77145/ (w wersji surowej do edycji)
Inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne regionu, pokryje ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
– To jest rzecz bardzo istotna, żebyśmy dbali o naszą energię, żeby ona mogła być tania i efektywna. Ta elektrownia gazowo-parowa jest bardzo istotna, żeby ten model wdrażać w większej liczbie miejscowości i czerpać z waszych doświadczeń – powiedział podczas uroczystości wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
To największa tego typu inwestycja w Polsce, ma ona m.in. ograniczyć emisję pyłu i tlenków siarki, co ma znacząco wpłynąć na jakość powietrza.
PGE Polska Grupa Energetyczna przekazała, że elektrownia została tak zaprojektowana, aby spełniać najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych (Best Available Technique, Najlepsza Dostępna Technika – PAP). Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co jest wartością niemal trzykrotnie niższą niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra.
Inwestycja wzmocni też bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych.
– Dzisiaj bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych bezpieczeństw, które obok bezpieczeństwa militarnego i żywnościowego, jako Polska musimy dbać. Dzisiaj musimy być silni tym, co sami produkujemy – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Jak wynika z danych PGE, sprawność nominalna nowej inwestycji przekracza 63 proc., co oznacza, że jest o ponad 70 proc. wyższa w porównaniu do starych bloków węglowych. Dzięki możliwości szybkiego startu jednostki i możliwości elastycznej pracy będzie ona wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Szybkość startu ze stanu zimnego do minimum technicznego elektrowni wynosi 4 godz., a ze stanu gorącego do minimum technicznego 30 min.
Inwestycję zrealizowała Grupa PGE. Wykonawcą kontraktu było konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal. Koszt inwestycji to ponad 3,7 mld zł netto.
źródło PAP / fot. PGE