Zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie – Aegean Seal 2024. Dla nurków-minerów z 13. Dywizjonu Trałowców była to kolejna szansa na rozwijanie umiejętności w zakresie neutralizacji zagrożeń minowych oraz radzenia sobie z niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi.
Celem ćwiczenia Aegean Seal było zacieśnienie współpracy między sojuszniczymi jednostkami wojsk specjalnych a wyspecjalizowanymi pododdziałami marynarek wojennych, które zajmują się poszukiwaniem, identyfikacją i neutralizacją zagrożeń związanych z materiałami wybuchowymi. W trakcie ćwiczeń rozwijane były procedury planowania i realizacji operacji przez jednostki EOD (ang. explosive ordnance disposal). W manewrach w Grecji uczestniczyły siły z ośmiu krajów: Belgii, Estonii, Grecji, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Włoch. Polskie Siły Zbrojne reprezentowali żołnierze Grupy Nurków Minerów z 13 Dywizjonu Trałowców oraz Jednostki Wojskowej Formoza.

– „Identyfikacja obiektów minopodobnych (atrap min) w wodach Morza Egejskiego za dnia i w nocy to dla nas doskonała okazja, aby szkolić się w zupełnie innych warunkach, niż znane nam na Morzu Bałtyckim. Z perspektywy nurka panują tam warunki niemalże laboratoryjne ze względu na doskonałą widoczność oraz stosunkowo wysoką temp. wody sięgającą 23 stopni. Pozwala to nam skupić się na konkretnych elementach szkolenia bojowego. Ponadto wymaga to od nas dostosowania procedur oraz odpowiedniego podejścia do realizacji danego zadania” – podkreślił uczestnik ćwiczenia, oficer GNM
– „Podobnie przed nowym wyzwaniem stanęli operatorzy APP Gavia, ponieważ podczas przygotowania pojazdu do realizacji misji musieli wziąć pod uwagę m.in. inne zasolenie wody, które ma bezpośredni wpływ na wyważenie pojazdu. Jednocześnie cenną lekcją dla nich była analiza otrzymanego obrazu z nowego środowiska tzn. innego rodzaju dna oraz występującej roślinności, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni” – dodał oficer GNM
Polscy marynarze prowadzili poszukiwania obiektów przypominających miny przy użyciu autonomicznego pojazdu podwodnego APP Gavia. Następnie schodzili pod wodę, by nurkowie-minerzy mogli osobiście zidentyfikować znalezione obiekty i przeprowadzić ich skuteczną neutralizację. Jednym z kluczowych epizodów było podejście do dryfującej miny oraz jej unieszkodliwienie. Zadania były realizowane zarówno za dnia, jak i w nocy. Na zakończenie ćwiczeń wykonano zadanie taktyczne, w którym nurkowie-minerzy wraz z operatorami APP Gavia oczyszczali obszar zagrożenia minowego, umożliwiając bezpieczne przejście sił desantowo-szturmowych drogą morską.

Część zadań realizowana była w międzynarodowych zespołach, co sprzyjało wymianie doświadczeń, obserwacji oraz rozwiązań poszczególnych problemów. Ćwiczenia z udziałem przedstawicieli różnych państw przyczyniają się do wzrostu gotowości operacyjnej, skuteczności bojowej, a także poprawy współpracy i interoperacyjności sił sojuszniczych.
Ćwiczenie Aegean Seal 2024 odbywało się w dniach 13-24 października, głównie na wodach południowej części Zatoki Eubejskiej.
Fot.: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża