Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

W związku z przyborem Wisły w niedzielę wieczorem ogłoszono w Płocku pogotowie przeciwpowodziowe.

Mieszkańców i pracodawców zobowiązano do zabezpieczenia przed zatopieniem, lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią, substancji zagrażających środowisku.

„W związku z wysokim stanem wody w rzece Wiśle i koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie skutków potencjalnego zagrożenia powodziowego prezydent Andrzej Nowakowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Płocka” – podał w niedzielę wieczorem Urząd Miasta. Jak zaznaczono w komunikacie, pogotowie przeciwpowodziowe będzie obowiązywało do odwołania. 

„Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku” – zaapelowano w informacji Urzędu Miasta.

W niedzielę wieczorem poziom Wisły w rejonie Płocka wynosił na wodowskazach: Płock-Borowiczki – 314 cm przy stanie ostrzegawczym 315 cm, Płock-Grabówka – 745 cm przy stanie ostrzegawczym 740 cm, Płock-Orlen – 632 cm przy stanie ostrzegawczym 670 cm oraz Płock-brama przeciwpowodziowa – 187 cm przy stanie ostrzegawczym 210 cm.

Wcześniej, przed ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego w Płocku, kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle dotarła do powiatu płockiego, gdzie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy – w tym w rejon miejscowości Wykowo i Kępa Polska. W Wykowie, położonym powyżej Płocka, rzeka osiagnęła w tym czasie 496 cm, czyli 66 cm ponad stan alarmowy. 

W niedzielę wieczorem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił z kolei 567 cm, czyli 17 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej było to 522 cm, czyli 22 cm ponad stan alarmu – wcześniej prognozowano, że w czasie przejścia fali kulminacyjnej poziom wody może być tam wyższy i przekroczyć stan alarmowy mniej więcej o 30 cm.

W związku z przyborem Wisły w powiecie płockim, co spowodowane jest spływaniem wód opadowo-roztopowych z górnego jej biegu, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje do odwołania dla miast i gmin: Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Sytuacja na rzece jest tam na bieżąco monitorowana.

Wezbranie Wisły w powiecie płockim miało już miejsce w ostatnim czasie. Ogłoszono wówczas pogotowie przeciwpowodziowe dla siedmiu gmin położonych nad rzeką – obowiązywało ono od 30 stycznia do 7 lutego. Poziom wody przekroczył wtedy stany ostrzegawcze w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej o ponad 30 do 40 cm, nie przekroczył jednak na tych wodowskazach stanów alarmu. 

Obserwowany na przełomie stycznia i lutego podwyższony poziom Wisły nie spowodował konieczności wprowadzenia pogotowia przeciwopowodziwego w samym Płocku.

źródło: PAP/ fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie