Polski Portal Morski
Aktualności

Trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski

Trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski. Wolumen dostarczonego paliwa po regazyfikacji wyniesie 93 mln metrów sześciennych – poinformowało we wtorek PGNiG. To 23. ładunek LNG odebrany w tym roku w gazoporcie w Świnoujściu.

Trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dostaw LNG już jest w Terminalu LNG (w Świnoujściu – PAP). Gazowiec Golar Seal dostarczył z USA ładunek o wolumenie ok. 93 mln metrów sześciennych gazu (po regazyfikacji). To 171. dostawa od początku działania polskiego terminalu i 23. w tym roku” – poinformowała spółka na Twitterze we wtorek.

PGNiG zamierza do końca czerwca odebrać w Świnoujściu sześć dostaw LNG – tyle samo co miesiąc wcześniej.

„Jeszcze nigdy wcześniej spółka nie odebrała tylu ładunków skroplonego gazu ziemnego w ciągu jednego miesiąca. Łączny wolumen majowych dostaw wyniósł 0,45 mln ton LNG, a więc 620 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji” – informowało w maju PGNiG.

Zwrócono wówczas uwagę, że w ciągu maja drogą morską trafiła do Polski ilość gazu, jaką w okresie wiosenno-letnim zużywają wszyscy odbiorcy domowi obsługiwani przez PGNiG przez około 2,5 miesiąca.

Intensyfikacja dostaw do gazoportu jest możliwa dzięki rozbudowie terminalu zrealizowanej przez Gaz-System. Od tego roku moce regazyfikacyjne instalacji wynoszą 6,2 mld m sześc. rocznie, a więc o 1,2 mld m sześc. więcej niż do tej pory. PGNiG, które zarezerwowało pełną przepustowość terminalu, planuje wykorzystać w tym roku prawie całą dostępną moc instalacji.

Dodano, że oprócz sześciu dostaw do Świnoujścia, w maju PGNiG odebrało również ładunek skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. Była to pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do instalacji regazyfikacyjnej zlokalizowanej za granicą. Dzięki uruchomionemu w maju tego roku gazociągowi Polska-Litwa większość ładunku dostarczonego do Kłajpedy została po regazyfikacji przesłana do kraju; pozostała część trafiła na rynek państw bałtyckich. 

Źródło: PAP Fot.: ShipSpotting

Zobacz podobne

Polskie siły w akcji. Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „Dynamic Mercy ’25” na Bałtyku

Paulina Ledzinska

Grupa OT Logistics stawia na inwestycje mimo stratnego roku 2024

Daria Czaja

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie