Polski Portal Morski
Aktualności Historia Porty

Porozumienia sierpniowe – przełom „Solidarności”

Dziś mija 41. rocznica porozumień sierpniowych; na ich mocy komunistyczne władze zgodziły się na powołanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych.

W drugiej połowie lat 70. nastroje społeczne pogarszały się wraz z sytuacją ekonomiczną Polski. Pierwszego lipca 1980 roku produkty mięsne sprzedawane w stołówkach i kioskach zakładowych objęto cenami komercyjnymi, znacząco wyższymi od normalnych. Podwyżki stanowiły jedynie impuls, który wyzwolił falę niezadowolenia.

W całym kraju wybuchły dziesiątki strajków. Ich uczestnicy żądali nie tylko podwyżek płac, lecz także zmian w funkcjonowaniu związków zakładowych i gwarancji bezpieczeństwa. Kiedy stanęły kolej i lubelskie MPK, o protestach dowiedział się cały kraj. Władzom udało się wygasić strajki na Lubelszczyźnie (m.in. zapowiedzią nowych, uczciwych wyborów do rad zakładowych), ale już 14 sierpnia wybuchł protest, który odmienił historię Polski – pracę przerwała załoga Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Robotników oburzyło zwolnienie z zakładu Anny Walentynowicz, działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Komitet strajkowy – z Lechem Wałęsą na czele – sformułował trzy postulaty: podwyżki płac, przywrócenia zwolnionych do pracy, budowy pomnika ofiar grudnia 1970 roku.

Już 17 stycznia w Stoczni został powołany Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który sformułował słynne 21 postulatów. Najważniejszym było żądanie powołania niezależnych od władz związków zawodowych. Własną listę 36 postulatów przedstawił MKS w Szczecinie; obu komitetom podlegało kilkaset strajkujących zakładów. Protestu o takiej skali nie dało się ukryć ani wygasić obietnicą podwyżek wypłat, dlatego przedstawiciele władz dość szybko zaakceptowali większość żądań, z wyjątkiem najistotniejszego – powołania wolnych związków zawodowych. Tymczasem 26 sierpnia strajki objęły Dolny, a niebawem również Górny Śląsk.

Zaniepokojone rozwojem sytuacji Biuro Polityczne KC PZPR ostatecznie wyraziło zgodę na powstanie niezależnych związków zawodowych. 30 sierpnia podpisano porozumienie w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, zaś 3 września – w Jastrzębiu. Pomimo ustępstw, nowe związki zawodowe musiały uznać kierowniczą rolę PZPR w państwie.

źródło/ fot. IPN

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie