Polski Portal Morski
Historia

1939r/ Transatlantyk MS „Chrobry” wypłynął z Gdyni w dziewiczy rejs do Ameryki Południowej.

29 lipca 1939 roku Transatlantyk MS Chrobry udał się w pierwszą podróż. W dziewiczy rejs wypłynął z Gdyni, a 20 sierpnia dopłynął do Buenos Aires. Wśród pasażerów był Witold Gombrowicz, który, jak się miało okazać, na zawsze opuszczał Polskę.

Stocznia, która zbudowała „Chrobrego”, zasłynęła już wcześniej w dziejach PMH: w Nakskov właśnie w roku 1930 przybrał swą obecną postać „Dar Pomorza”. Motorowiec „Chrobry” był pierwszym nowym statkiem pod polską banderą, jaki wyposażony został w silniki produkcji firmy Burmeister & Wain. Wodowanie miało miejsce w lutym 1939.

Statek zapisał się w historii floty jako wyjątkowo udany konstrukcyjnie, doskonale pływający i łatwo manewrujący w każdych warunkach pogodowych, w przeciwieństwie do starszych nieco MS Piłsudski i MS Batory, które znane były z nie najlepszej stateczności. Na pokładzie o długości 154,2m i szerokości 20,3m mogło płynąć 1167 pasażerów i 264 osób z załogi. Zanurzenie sięgało 8,3m, a pojemność max. 11400 RT.

20 sierpnia 1939 około 11:00 statek dopłynął do Buenos Aires. Po kilku dniach statek wypłynął w drogę powrotną. Informacja o wybuchu wojny zastała statek na pełnym morzu, w pobliżu brazylijskiego portu Pernambuco. W tej sytuacji 2 września w porcie Recife w Brazylii rejs został przerwany, pasażerowie zeszli na ląd. Chrobry w trakcie wojny został przemianowany na transportowiec wojska, jednak jego morska kariera zakończyła się w maju 1940 roku, kiedy został zbombardowany i zatonął u wybrzeży Norwegii.

29 lutego 2000 roku jeden z norweskich trałowców zlokalizował wrak statku w Vestfiordzie na głębokości 160 m.

Źródła: przystanekhistoria.pl, fb Narodowe Archiwum Cyfowe, fot: Wikipedia

Zobacz podobne

105 lat temu w Pucku utworzono pierwszy port wojenny w Polsce

Paulina Ledzinska

Kulisy bazy przeładunkowej węgla z 1970 roku. Zobacz film [WIDEO]

Bartłomiej Czetowicz

13 Dywizjon Trałowców: Klucz do bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie