Do jezior Łebsko i Gardno wprowadzono 260 tysięcy młodych sandaczy. To efekt wspólnej inicjatywy Equinor, Grupy Polenergia i Słowińskiego Parku Narodowego. Akcja na celu wzmocnienie lokalnych ekosystemów wodnych i poprawę jakości wód.
Do jeziora Łebsko wpuszczono 200 tysięcy osobników, natomiast do jeziora Gardno 60 tysięcy. Zarybianie przeprowadzili i nadzorowali pracownicy Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych. Zarybianie to ważny krok w ochronie bioróżnorodności Pomorza.
Leszek Schiefelbein, konserwator obrębu ochronnego ze Słowińskiego Parku Narodowego, wyjaśnia, dlaczego takie działania są istotne:
– Zwiększanie populacji sandaczy poprawia równowagę międzygatunkową i wspiera strukturę troficzną zbiorników, co przekłada się na lepszą jakość i czystość wody. To działania, które sprzyjają całemu ekosystemowi, w tym cennym gatunkom ryb, takim jak endemiczna sieja łebsko, występująca wyłącznie w jeziorze Łebsko – przekazał konserwator Schiefelbein.
Współpraca Equinor i Polenergii przy zarybianiu to nie jedyna współpraca. Firmy te realizują wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, 2 i 3. Jak podkreśla Marta Porzuczek, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w Polenergii:
– Realizując projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, od początku zwracamy szczególną uwagę na poszanowanie natury i podejmujemy działania na rzecz zachowania walorów środowiskowych regionu. Akcja zarybiania jezior położonych w sąsiedztwie Łeby i Ustki bardzo dobrze wpisuje się w naszą strategię wspierania bioróżnorodności i dbałości o lokalne ekosystemy – wskazała Porzuczek.
Firmy przeprowadziły wcześniej szereg badań środowiskowych, geologicznych i geotechnicznych, by możliwie jak najmniej ingerować w życie zwierząt. Wśród zastosowanych rozwiązań znalazły się m.in. kurtyny bąbelkowe redukujące hałas i tworzenie korytarzy migracyjnych dla ptaków.
Współpraca ze Słowińskim Parkiem Narodowym to dla Equinor nie jednorazowa akcja, lecz element szerszej strategii budowania relacji z otoczeniem i ochrony naturalnych zasobów, jak zaznacza Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager Equinor Polska:
– Z pełnym przekonaniem zaangażowaliśmy się we wsparcie programu bioróżnorodności jezior Gardno i Łebsko, realizowanego wspólnie ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Jest to dla nas wyraz troski o integralność ekosystemów i odpowiedzialności za nasze sąsiedztwo. Stawiamy nie tylko na doraźne gesty, lecz długofalowe i przemyślane przedsięwzięcia, które wspierają równowagę przyrodniczą regionów, w których jesteśmy obecni.
fot. Polenergia S.A.