Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

260 tysięcy sandaczy zasiliło pomorskie jeziora

Do jezior Łebsko i Gardno wprowadzono 260 tysięcy młodych sandaczy. To efekt wspólnej inicjatywy Equinor, Grupy Polenergia i Słowińskiego Parku Narodowego. Akcja na celu wzmocnienie lokalnych ekosystemów wodnych i poprawę jakości wód.

Do jeziora Łebsko wpuszczono 200 tysięcy osobników, natomiast do jeziora Gardno 60 tysięcy. Zarybianie przeprowadzili i nadzorowali pracownicy Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych. Zarybianie to ważny krok w ochronie bioróżnorodności Pomorza.

Leszek Schiefelbein, konserwator obrębu ochronnego ze Słowińskiego Parku Narodowego, wyjaśnia, dlaczego takie działania są istotne:

– Zwiększanie populacji sandaczy poprawia równowagę międzygatunkową i wspiera strukturę troficzną zbiorników, co przekłada się na lepszą jakość i czystość wody. To działania, które sprzyjają całemu ekosystemowi, w tym cennym gatunkom ryb, takim jak endemiczna sieja łebsko, występująca wyłącznie w jeziorze Łebsko – przekazał konserwator Schiefelbein.

Współpraca Equinor i Polenergii przy zarybianiu to nie jedyna współpraca. Firmy te realizują wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, 2 i 3. Jak podkreśla Marta Porzuczek, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w Polenergii:

– Realizując projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, od początku zwracamy szczególną uwagę na poszanowanie natury i podejmujemy działania na rzecz zachowania walorów środowiskowych regionu. Akcja zarybiania jezior położonych w sąsiedztwie Łeby i Ustki bardzo dobrze wpisuje się w naszą strategię wspierania bioróżnorodności i dbałości o lokalne ekosystemy – wskazała Porzuczek.

Firmy przeprowadziły wcześniej szereg badań środowiskowych, geologicznych i geotechnicznych, by możliwie jak najmniej ingerować w życie zwierząt. Wśród zastosowanych rozwiązań znalazły się m.in. kurtyny bąbelkowe redukujące hałas i tworzenie korytarzy migracyjnych dla ptaków.

Współpraca ze Słowińskim Parkiem Narodowym to dla Equinor nie jednorazowa akcja, lecz element szerszej strategii budowania relacji z otoczeniem i ochrony naturalnych zasobów, jak zaznacza Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager Equinor Polska:

– Z pełnym przekonaniem zaangażowaliśmy się we wsparcie programu bioróżnorodności jezior Gardno i Łebsko, realizowanego wspólnie ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Jest to dla nas wyraz troski o integralność ekosystemów i odpowiedzialności za nasze sąsiedztwo. Stawiamy nie tylko na doraźne gesty, lecz długofalowe i przemyślane przedsięwzięcia, które wspierają równowagę przyrodniczą regionów, w których jesteśmy obecni.

fot. Polenergia S.A.

Zobacz podobne

Martwy waleń w Świnoujściu. Przywlókł go tankowiec z USA

Paulina Ledzinska

Bałtycki Skarb: odkryto największe w historii Polski złoża ropy i gazu

LK

Port Gdańsk podsumował pierwsze półrocze 2025 roku

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie