Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko Ważne

Klimczak: Wody Polskie trzeba zdecentralizować; pracownicy nie muszą martwić się o pracę

Należy zdecentralizować i usprawnić Wody Polskie; takie zadanie otrzymał nowy prezes – przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zapewnił jednocześnie, że pracownicy Wód Polskich nie muszą martwić się o swoją pracę.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał 7 lipca Joannę Kopczyńską ze stanowiska prezesa Wód Polskich. Dzień później, na to stanowisko został powołany Mateusz Balcerowicz.

Klimczak został zapytany we wtorek w RMF24 o sytuację pracowników Wód Polskich. – Proszę się nie martwić o swoją pracę. Zapotrzebowanie w Wodach Polskich jest duże; potrzebujemy fachowców, inżynierów, bo w Wodach Polskich naprawdę muszą pracować osoby specjalnie przygotowane do tych funkcji – zapewnił Klimczak. – Uspokajam wszystkich pracowników Wód Polskich; jesteście nam bardzo potrzebni, natomiast firma, w której pracujecie musi działać lepiej – dodał.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że działanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego WodyPolskie należy usprawnić, i takie też zadanie otrzymał nowo powołany prezes Balcerowicz. – Trzeba Wody Polskie zdecentralizować, usprawnić, zapewnić solidne fundamenty finansowe, stabilne dochody i nad tym pracujemy. Takie zadanie zostało postawione przed nowym szefem Wód Polskich. Chodzi głównie o to, żeby nie likwidować; trzeba zapewnić sprawne działanie gospodarki wodnej w Polsce – dodał.

Minister pytany o kulisy odwołania prezes Kopczyńskiej oświadczył, że „to nie była decyzja podjęta z dnia na dzień”. – Ja od samego początku, nie tylko z panią prezes, ale z wieloma innymi moimi współpracownikami, między innymi z szefami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, przedstawiałem jasną wizję, jak ma funkcjonować gospodarka wodna w Polsce. (…) Jeżeli ktoś nie do końca chce stosować się do tego, jeżeli ktoś nie rozumie tej idei, która ma iść wraz z umacnianiem pozycji Wód Polskich, to niestety w pewnym momencie trzeba się pożegnać – powiedział szef MI.

– Każda instytucja, która źle działa, której proponujemy zmiany, reformy, usprawnienie i się do tego nie stosuje, tam należy się spodziewać ruchów kadrowych. Nie ma ludzi niezastąpionych; fachowców w Polsce w różnych dziedzinach naprawdę jest bardzo wiele – podkreślił Klimczak.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Zatrudnia ponad 6 tys. 600 pracowników w całej Polsce.

Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne).

Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.

źródło: PAP / fot: ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

Grupa Azoty: Orlen nie jest zainteresowany nabyciem akcji w GA Polyolefins

Paulina Ledzinska

Projekt pierwszej siłowni atomowej notyfikowany do KE

Paulina Ledzinska

MI chce przyspieszyć budowę infrastruktury mającej wpływ m.in. na obronność

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie