Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Nowe oblicze Nabrzeża Wiślanego. Port Gdańsk rozpoczyna inwestycję wartą 351 mln zł [WIDEO]

W Porcie Gdańsk rusza jedna z największych inwestycji ostatnich lat. Podpisano umowę na kompleksową przebudowę Nabrzeża Wiślanego w Porcie Wewnętrznym.

– Modernizacja Nabrzeża Wiślanego to przykład inwestycji, która nie tylko zwiększa efektywność przeładunkową i efektywność logistyczną operacji portowych, ale także przygotowuje naszą infrastrukturę pod zastosowanie zielonych technologii. To strategiczny kierunek, który wzmacnia naszą pozycję jako nowoczesnego węzła transportowego na Morzu Bałtyckim i w Europie Środkowo-Wschodniej – mówiła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk.

Nabrzeże Wiślane jest obecnie miejscem obsługującym m.in. Port Gdański Eksploatacja, Krajową Grupę Spożywczą (Terminal Cukrowy) i firmę Speed. Wykonawcą prac będzie Korporacja Budowlana DORACO. Inwestycja zwiększy możliwości przeładunkowe portu i pozwoli na obsługę nowoczesnych statków o nośności do 100 tysięcy ton.

– Budujemy odporność Portu Gdańsk poprzez inwestycje. To nasza odpowiedź na dynamiczne otoczenie gospodarcze, zmieniające się potrzeby partnerów i konieczność przystosowania się do wymogów nowoczesnej logistyki – przekazała prezes Pyć.

Inwestycję wspiera również Ministerstwo Infrastruktury. Podczas podpisania umowy obecny był wiceminister Arkadiusz Marchewka.

– Tego typu inwestycje są bardzo potrzebne, uzasadnione i jako rząd będziemy wspierać wszelkiego rodzaju inicjatywy, które będą zwiększać potencjał polskich portów morskich – powiedział minister. – Trzymam mocno kciuki za wykonawców i liczę na to, że za tych kilkanaście miesięcy będziemy mogli już zobaczyć efekty prac, by port w Gdańsku mógł odnotować jeszcze większe przeładunki. Mamy dane za pierwsze półrocze – jest dobrze, w kontenerach jest jeszcze lepiej i jestem przekonany, że tego rodzaju inwestycje pozwolą jeszcze ten potencjał zwiększyć.

Trzyetapowy projekt

Zakres prac został podzielony na trzy główne zadania:

  1. Rozbudowa Nabrzeża Wiślanego to największy z etapów. Obejmuje modernizację około 920 metrów nabrzeża, przystosowanie go do obsługi statków o nośności do 100 tysięcy ton i zanurzeniu 10,6 m. Dno zostanie pogłębione do 12 m. Powstanie nowa konstrukcja umożliwiająca obsługę przeładunków z użyciem nowoczesnego sprzętu, m.in. żurawi samojezdnych. DORACO wykona także nawierzchnię, oświetlenie, sieci wodno-kanalizacyjne, urządzenia cumownicze i odbojowe, szyny poddźwigowe oraz układ torowy i zasilanie żurawi. Prace rozpoczną się jeszcze w lipcu 2025 roku.
  2. Przebudowa układu drogowo-kolejowego przy ul. Chodackiego. Celem tego etapu jest stworzenie nowoczesnego terminalu do obsługi transportu cukru. Infrastruktura umożliwi rozładunek kontenerów cukrowych, magazynowanie, konfekcjonowanie i dalszy załadunek. Dodatkowo zbudowana zostanie trafostacja oraz zainstalowane zostaną nowoczesne wagi portowe.
  3. Przebudowa układu komunikacyjnego i placu manewrowego. W rejonie ulic Chodackiego, Handlowej i Starowiślnej powstanie nowy układ drogowy dostosowany do nowych obciążeń. Projekt przewiduje też budowę wartowni, przebudowę sieci gazowej i opracowanie docelowej organizacji ruchu.

– Inwestycje hydrotechniczne w polskich portach są nam szczególnie bliskie. Kontrakt na Nabrzeże Wiślane pozwoli w pełni wykorzystać potencjał ekspercki, który budujemy w DORACO w obszarze hydrotechniki od ponad 30 lat, a dodatkowo po raz kolejny podniesiemy nasze krajowe know-how w tym sektorze i damy pracę lokalnym podmiotom. Oddamy do użytku nabrzeże, które nie tylko skutecznie odpowie na dzisiejsze potrzeby, ale także wyznaczy kurs na przyszłość polskiej gospodarki morskiej w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat. żywnościowe – powiedziała Angelika Cieślowska, prezes zarządu DORACO.

Inwestycja będzie realizowana etapami, aby zapewnić ciągłość przeładunków i pracy magazynów. Prace DORACO rozpoczną się o sprawdzenia terenu pod kątem niewybuchów z czasów II wojny światowej. Prace będą prowadzone zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz pod nadzorem archeologicznym.

Rozbudowa Nabrzeża Wiślanego w Porcie Gdańsk jest częścią większego projektu pn. „Poprawa infrastruktury Portu Gdańsk wraz z analizą wdrożenia systemu niskoemisyjnego OPS dla zrównoważonego rozwoju sieci TEN-T”, współfinansowanego w 85 proc. ze środków unijnych w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF 2). Cały projekt wart 351 milionów złotych ma zakończyć się w drugim kwartale 2028 roku.

fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Zobacz podobne

Wspominamy ostatnią bitwę ORP Dragon

Paulina Ledzinska

Jak Rotterdam szykuje się na możliwy konflikt z Rosją?

LK

„Spłonęło wszystko, doszczętnie”. Pożar luksusowego jachtu Polaka

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie