Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo Ważne

„Trzeba jak najlepiej zabezpieczyć polskie wybrzeże”. Szef MON o umowie na 18 radarów

Agencja Uzbrojenia podpisała w środę umowę na dostawę 18 brzegowych radarów obserwacji nawodnej i celów niskolecących. Trzeba jak najlepiej zabezpieczyć polskie wybrzeże – podkreślił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że system stacji radarowych będzie też oddziaływać na Tarczę Wschód.

Umowa na dostawę 18 brzegowych radarów obserwacji nawodnej i celów niskolecących ELM-2238X STAR-X Agencja Uzbrojenia podpisała z polsko-izraelskim konsorcjum, w którego skład wchodzą KenBIT Sp. z o.o i ELTA SYSTEMS LTD. Wartość zamówienia wynosi około 430 mln złotych. Dostawy radarów zostały przewidziane na lata 2027-2030.

– Podpisaliśmy dziś umowę na system radarowy, który będzie rozstawionych na polskim wybrzeżu w celu obrazowania tego, co się dzieje na morzu i w powietrzu – powiedział szef MON w obecności którego umowa została podpisana.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że po wejściu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym sojuszu. – Działania Federacji Rosyjskiej: naruszenia przestrzeni powietrznej, zrywanie kabli leżących na dnie Bałtyku, zakłócenia GPS-ów – to wszystko rodzi potrzebę jak najlepszego zabezpieczenia polskiego wybrzeża, odpowiedzialności za szlaki komunikacyjne, transportowe, za infrastrukturę krytyczną – powiedział wicepremier.

Podkreślił, że system 18 stacji radarowych „będzie również oddziaływać na Tarczę Wschód i obszary zlokalizowane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim, uzupełniając tym samym nasz całościowy plan budowania bezpieczeństwa państwa polskiego na najwyższym poziomie”.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, szef MON podkreślił, że „jest to inwestycja w polską myśl technologiczną”.

Wiceszef MON Paweł Bejda dodał, że każde wzmocnienie polskiego wybrzeża to też „ukłon w stronę” sojuszników z NATO i dobre wypełnienie przez Polską swych zobowiązań.

Jak zaznaczyła Agencja Uzbrojenia we wpisie na platformie X całodobowy dozór radarowy polskiego wybrzeża, w połączeniu z już posiadanymi i pozyskiwanymi zdolnościami tj. Morską Jednostką Radarową i fregatami wielozadaniowymi (program Miecznik) „umożliwi skuteczną identyfikację zagrożeń, a także odstraszanie i ochronę”.

Jak podano, „trójwspółrzędne brzegowe radary obserwacji nawodnej i celów niskolecących pozwolą na jednoczesne wykrywanie, identyfikację oraz śledzenie wielu obiektów jednocześnie w strefie przybrzeżnej”. Według informacji AU „zakup 18 radarów umożliwi pokrycie polskiego wybrzeża, pozwalając jednocześnie na precyzyjne określenie pozycji wielu jednostek nawodnych pozostających w południowej części basenu Morza Bałtyckiego, jak i namiaru, azymutu oraz wysokości niskolecących śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, samolotów oraz pocisków pozostających w obszarze działania radarów”.

Dostawca systemu podaje, że ELM-2238X STAR-X to kompaktowy pokładowy radar obserwacyjny, który ma być wykorzystywany do misji w wyłącznej strefie ekonomicznej (EEZ – obszar morski rozciągający się na odległość do 200 mil morskich od linii brzegowej kraju); system powstał też z myślą o instalacji na okrętach, zwiększając ich możliwości w zakresie poszukiwania celów i monitorowania sytuacji na morzu i w powietrzu.

Radar wykonuje równoczesny nadzór powierzchniowy i powietrzny, oferując możliwości wykrywania, śledzenia i klasyfikacji jednostek nawodnych i powietrznych, stanowiąc istotne źródło wykrywania zagrożeń i podejrzanej aktywności, co w przypadku działań na Bałtyku ma kluczowe znaczenie. System wykorzystuje też zaawansowane algorytmy, aby precyzyjnie rozróżniać zagrożenia działające w trudnym środowisku elektromagnetycznym.

źródło: PAP / fot: portal X, Władysław Kosiniak-Kamysz

Zobacz podobne

Szczecin stawia na rozwój: Miasto i port grają do jednej bramki

LK

Na dnie Bałtyku przesuwane są głazy w związku z budową farmy wiatrowej Baltica 2

Paulina Ledzinska

Wzrosły stany wody w rzekach, są rezerwy w zbiornikach retencyjnych 

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie