Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Powrócił toksyczny glon. Wojskowi chemicy walczą z zagrożeniem

Złota alga znów pojawiła się w polskich rzekach. Tym razem ognisko mikroglonu wykryto w Kłodnicy w powiecie gliwickim. Do walki z zagrożeniem skierowano żołnierzy z 5 Pułku Chemicznego.

Sprawa jest poważna, bo złota alga już dwukrotnie doprowadziła do katastrofy ekologicznej.

Grupa zadaniowa z Tarnowskich Gór działa w rejonie Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach. Żołnierze pracują w trybie całodobowym. Do rzeki dozowany jest perhydrol – roztwór nadtlenku wodoru, który neutralizuje toksyny produkowane przez algę.

Na odcinku Kłodnicy od Pławniowic do granicy województwa śląskiego obowiązuje zakaz korzystania z rzeki. Obejmuje on m.in. kąpiele, połów ryb, używanie wody do celów gospodarczych i pojenie zwierząt. Obostrzenia potrwają do 31 lipca. Ich złamanie grozi grzywną.

— Rozpoczęliśmy dawkowanie perhydrolu, które utrzymywane jest przez 24 godziny na dobę. Jesteśmy tam cały czas i działamy jako podmiot wykonawczy, który ma siły i środki, by wykonać to zadanie. Jesteśmy rozstawieni w jednym miejscu przy Małej Elektrowni Wodnej. Instalacja dawkuje środek do wody płynącej, który jest niesiony dalej z prądem rzeki, eliminując toksynę i złote algi  – mówi por. Kamil Chudoba, dowódca 2 Kompanii 5 Pułku Chemicznego.

To nie pierwszy raz, gdy wojsko walczy ze złotą algą. W ubiegłym roku żołnierze brali udział w neutralizacji zakwitu na Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże. Perhydrol okazał się wówczas skuteczny – skuteczność redukcji glonu oceniono na poziomie 90–99,9%.

Sytuacja jest stale monitorowana, by nie dopuścić do katastrofy ekologicznej na wzór tej z Odry z 2022 roku.

fot: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Zobacz podobne

Tak marynarze oszczędzają na emerytury. „Nieruchomości, fundusze, ale przede wszystkim regularny reżim finansowy”

Daria Czaja

Mateusz Balcerowicz powołany na prezesa Wód Polskich

Paulina Ledzinska

Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie