Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Niemcy wstrzymują oddech – Bruksela koryguje prognozy

Komisja Europejska przewiduje, że w 2025 roku niemiecka gospodarka utrzyma się na poziomie stagnacji. Mimo braku wzrostu, perspektywy na nadchodzące lata pozostają umiarkowanie optymistyczne. Władze niemieckie podejmują działania mające na celu stabilizację i wsparcie rozwoju gospodarczego.

Prognozy bez optymizmu

Niemcy – gospodarcze serce Europy – nie zanotują w tym roku żadnego wzrostu. Tak przewiduje Komisja Europejska w swojej najnowszej, wiosennej prognozie gospodarczej. Jeszcze w listopadzie unijni analitycy spodziewali się umiarkowanego wzrostu PKB na poziomie 0,7%. Dziś to już nieaktualne.

Zamiast poprawy mamy stagnację. A poprawa, według przewidywań Komisji Europejskiej, przyjdzie dopiero w 2026 roku, kiedy gospodarka naszych zachodnich sąsiadów ma wzrosnąć o 1,1%. To niewielkie tempo wzrostu, ale odzwierciedla ono realne wyzwania, z jakimi mierzy się obecnie niemiecka gospodarka

Co blokuje wzrost?

Komisja Europejska wskazuje, że na osłabienie nastrojów gospodarczych wpływa kilka ważnych czynników. Przede wszystkim wzrost ceł, które wprowadzają dodatkowe bariery handlowe i utrudniają swobodny przepływ towarów między krajami. Pojawia się także niepewność geopolityczna, związana z konfliktami zbrojnymi, napięciami na Bliskim Wschodzie oraz rosnącymi tarciami między Chinami a USA, powodujące niepokój na rynkach europejskich. Wszystko to przekłada się na ostrożność konsumentów i przedsiębiorców, którzy ograniczają inwestycje, zmniejszają wydatki na zakupy i eksportują mniej towarów.

-„Niemiecka gospodarka potrzebuje impulsu – bez tego nie pociągnie za sobą reszty Europy” – zauważył Valdis Dombrovskis, członek Komisji Europejskiej ds. gospodarczych, podczas majowej konferencji prasowej.

Nadzieja w reformach i inwestycjach

Nie brakuje jednak czynników, które mogą poprawić perspektywy. Pozytywny wpływ na sytuację gospodarczą w Niemczech ma wzrost wydatków prywatnych oraz ogromny pakiet inwestycyjny uchwalony przez rząd – miliardy euro mają trafić miedzy innymi do sektora obronności i infrastruktury. Nowy kanclerz Niemiec, Friedrich Merz, zapowiedział szereg działań stymulujących rozwój – od zwiększenia wydatków publicznych po reformy strukturalne, które mają poprawić konkurencyjność gospodarki i pobudzić inwestycje.

Niemiecka stagnacja na tle europejskiego wzrostu

Niemiecki rząd federalny zgadza się z oceną Komisji Europejskiej, której prognozy wskazują na stagnację niemieckiej gospodarki w 2025 roku. Podobny scenariusz przewiduje także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który nie spodziewa się wzrostu gospodarczego w Niemczech w tym okresie.

Mimo spowolnienia w Niemczech, Europa jako całość ma szansę na umiarkowany wzrost — KE prognozuje wzrost PKB dla całej Unii o 1,1%, a dla strefy euro o 0,9%. Choć nie jest to wystarczające tempo, by mówić o dynamicznym rozwoju, nie ma ryzyka recesji. Warto zaznaczyć, że te prognozy zostały nieco skorygowane — jeszcze jesienią Bruksela oczekiwała o 0,4% procentowego lepszego wyniku.

Gospodarka w zawieszeniu 

Brak wzrostu oznacza problemy – choćby mniejsze wpływy z podatków czy większe napięcia społeczne. Gospodarka niemiecka jest silnie powiązana z innymi krajami UE, w tym Polską. Mniejsze inwestycje, ograniczone zakupy i spadek eksportu w Niemczech przekładają się na trudności także dla polskich przedsiębiorstw, które odczuwają zmniejszony popyt. 

– „Mamy problem z niskim poziomem inwestycji w Niemczech – zarówno ze strony firm, jak i państwa” – zaznaczył Marcel Fratzscher, prezes Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).

Ekonomiści podkreślają, że wyjście z gospodarczej stagnacji nie będzie łatwe. Potrzebna jest stabilizacja geopolityczna, mądre inwestycje publiczne i odblokowanie prywatnych środków – zarówno firm, jak i konsumentów.

Foto: Pixabay

Zobacz podobne

5,8 mld euro z kredytów na finansowanie budowy dwóch morskich farm wiatrowych

Paulina Ledzinska

Zmiany klimatu zagrażają gatunkom morskim

Paulina Ledzinska

Kontenery pełne zysków: HHLA wyprzedza kryzys

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie