Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

5,8 mld euro z kredytów na finansowanie budowy dwóch morskich farm wiatrowych

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy kredytów, które sfinansują te inwestycje – przekazała w środę Polenergia. Umowy podpisano z konsorcjum ok. 30 polskich i zagranicznych instytucji finansowych na łącznie ok. 5,8 mld euro.

W środowym komunikacie giełdowym spółka przekazała, że umowy mają sfinansować poniesione przez obie firmy nakłady na budowę farm wiatrowych. Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały umowy po ok. 2,9 mld euro, a okres finansowania ma zawierać czas budowy i kolejne 22 lata. Jednocześnie Polenergia zapewnia wkład własny wynoszący ok. 145 mln euro, choć może zostać zobowiązana do wpłaty dodatkowego kapitału w wysokości maksymalnie 280 mln euro w przypadku, gdy przekroczy koszty projektu lub przepływy w okresie rozruchu będą niższe od zakładanych.

„Ponadto, zgodnie z umowami, spółki projektowe będą miały możliwość wykorzystania dodatkowych oraz rezerwowych linii kredytowych w łącznej wysokości ok. 230 mln euro w przypadku MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz ok. 240 mln euro w przypadku MFW Bałtyk III sp. z o.o.” – dodano w komunikacie.

We wtorek Polenergia i norweski Equinor podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne o budowie farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Wartość obu inwestycji – jak informowano wówczas – to ok. 27 mld zł (bez kosztów finansowania), a zainstalowana moc obu farm ma wynieść 1,44 GW. Jak podkreśliła Polenergia, do projektów Bałtyk 2 i 3 wraz z Equinorem zakontraktowała kilkunastu głównych wykonawców, w tym polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom.

Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to morskie farmy wiatrowe o mocy zainstalowanej 720 MW każda. Obie farmy powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 km i 22 km od brzegu. Pracować na nich będzie 100 turbin. Ukończenie i pełne uruchomienie obu farm wiatrowych planowane jest na 2028 r. Dodatkowo powstaną dwie lądowe stacje elektroenergetyczne oraz podziemna linia kablowa o łącznej długości 14 km. Miejsce wyjścia kabli na ląd leży w pobliżu Ustki. Farmy zostaną podłączone do krajowej sieci przesyłowej poprzez stację Słupsk Wierzbięcino. Z kolei w Łebie powstanie z kolei baza operacyjno-serwisowa.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna. Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3 GW we współpracy z norweskim Equinor. Od 2005 r. akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kontrolowany przez rząd Norwegii Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny, działa w ponad 20 państwach. Jest jednym z największych operatorów morskich farm wiatrowych, zajmuje się też wydobyciem ropy i gazu na norweskim szelfie.

źródło PAP, fot. Envato.elements

Zobacz podobne

Zmiany klimatu zagrażają gatunkom morskim

Paulina Ledzinska

Kontenery pełne zysków: HHLA wyprzedza kryzys

LK

Niemcy wstrzymują oddech – Bruksela koryguje prognozy

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie