Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka Ważne Żegluga

Od początku tego roku 91 jednostek przeprawiło się Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną

Od początku roku z przeprawy na Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną skorzystało 91 jednostek – poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni. W całym 2024 r. z przeprawy skorzystało ponad 1,9 tys. jednostek, w tym 1467 rekreacyjnych.

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarto 17 września 2022 roku. Jest on częścią drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, od początku roku, do piątku 9 maja, do godz. 14:30 prześluzowanych zostało 91 jednostek, w tym 24 rekreacyjne, 34 państwowe, a także 26 jednostek komercyjnych bez ładunku i 7 jednostek komercyjnych z ładunkiem.

Według informacji przekazanych przez Urząd Morski, w weekend majowy, tj. od 1 do 4 maja br., przez kanał żeglugowy przepłynęło 16 jednostek.

W całym 2024 roku z przeprawy skorzystało 1909 jednostek, w tym m.in. 1467 rekreacyjnych, 32 rybackie oraz 232 jednostki komercyjne bez ładunku i 35 jednostek komercyjnych z ładunkiem.

Rozmówczyni PAP wyjaśniła, że zgodnie z przepisami portowymi chęć przejścia przez śluzę jachtu trzeba zgłosić z minimum 1-godzinnym wyprzedzeniem do Służby Dyżurnej Kapitanatu Portu Nowy Świat na kanale 68 UKF lub telefonicznie na numer 58 347 39 72 i 58 347 39 76. Następnie, na podejściu do główek portu, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego, należy zgłosić się na kanale 68 VHF lub telefonicznie, aby uzyskać bieżące instrukcje od Służby Dyżurnej w zakresie samego śluzowania.

„Zalecone jest posiadanie na każdej jednostce radiotelefonu VHF z kanałem 68. W przypadku braku radiotelefonu, należy stosować się do komunikatów głosowych, podawanych przez megafony i dodatkowo sygnałów świetlnych, wyświetlanych na tablicach informacyjnych” – wyjaśniła Kierzkowska.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Urząd Morski w Gdyni, każdego dnia zaplanowane jest 8 śluzowań: z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską o godz. 07.30; 10.30; 13.30 oraz 16.30, natomiast z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany o godz. 09.00, 12.00, 15.00 oraz 17.45.

„Jachty powinny przybyć do Portu Nowy Świat 30 minut przed zaplanowaną godziną śluzowania. W przypadku braku zgłoszeń zamiaru śluzowania na daną godzinę, śluza nie jest otwierana. Przypominamy jednocześnie o obowiązujących na terenie Portu Nowy Świat ograniczeniach prędkości: 5 węzłów od główek portu do śluzy oraz 3 węzły w śluzie” – dodała rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany ma nieco ponad 10 km, na rzece Elbląg – także ponad 10 km. Pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. 

źródło: PAP

Fot. NDI/Besix

Zobacz podobne

Rząd planuje rozszerzenie systemu wsparcia dla żeglugi śródlądowej

Daria Czaja

Szczecin stolicą europejskiej debaty o morzu – Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Morski

Paulina Ledzinska

Do Szczecina powróci dobra energia, a wraz z nią międzynarodowi goście – Jarosław Siergiej zaprasza na Kongres Morski

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie