Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

MRiRW: pilne rozporządzenie w sprawie zapobiegania rzekomemu pomorowi drobiu

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał pilne rozporządzenie wprowadzające środki bioasekuracyjne w związku z wystąpieniem ognisk rzekomego pomoru drobiu – podało w sobotę MRiRW. Nowe zasady przewidują m.in. obowiązek szczepienia kur i indyków w gospodarstwach komercyjnych oraz wylęgarniach.

„Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Podpisane rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym. Rozporządzenie wprowadza środki bioasekuracyjne oraz obowiązek szczepienia kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz zakładach wylęgu drobiu” – podał resort w sobotnim komunikacie.

Według przekazanych przez MRiRW informacji, w Polsce potwierdzono 23 ogniska rzekomego pomoru drobiu (znanego również pod nazwą choroby Newcastle) w stadach komercyjnych oraz 26 ognisk w stadach przyzagrodowych. Ostatnie ognisko wykryto w powiecie piotrkowskim.

Zgodnie z rozporządzeniem gospodarstwa komercyjne są zobowiązane stosować wzmocnione środki bioasekuracyjne, w tym w maty lub niecki dezynfekcyjne przed wejściami do budynków oraz wjazdami do gospodarstw oraz środki bezpieczeństwa biologicznego i ochrony osobistej. Wprowadzony został również obowiązek szczepienia kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz wylęgarniach.

Właściciele gospodarstw zobowiązani zostali również do prowadzenia i przechowywania dokumentacji dotyczącej środków odkażających, deratyzacji i dezynfekcji oraz tzw. upadkowości drobiu, a także prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu ptaków, jaj, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wjeżdżających na teren gospodarstwa.

Jak wynika z rozporządzenia, gospodarstwa muszą być wyposażone w kontener lub osobne pomieszczenie do przetrzymywania padłego drobiu, a także w środki odkażające umożliwiające bieżącą, ciągłą dezynfekcję przez co najmniej 7 dni.

Przepisy dotyczące bioasekuracji oraz zasad obsady kurników w obszarze zapowietrzonym objęte rozporządzeniem wejdą w życie następnego dnia po ogłoszeniu rozporządzenia, natomiast regulacje dotyczące szczepień po upływie 14 dni.

Rzekomy pomór drobiu (ND – Newcastle Disease) to jedna z najbardziej powszechnych i wysoce zaraźliwych chorób układu oddechowego, na którą narażone są ptaki – zarówno hodowlane jak i dzikie. Śmiertelność u zakażonych zwierząt może dochodzić nawet do 100 proc. Choroba nie podlega leczeniu i jest zwalczana z urzędu. Po stwierdzeniu ogniska stado musi zostać zlikwidowane i zutylizowane, a pomieszczenia i wyposażenie zdezynfekowane.

MRiRW poinformowało również w komunikacie, że w Polsce potwierdzono w stadach komercyjnych już 82 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Połowa z nich została wykryta w Wielkopolsce. Ostatnie stwierdzono w powiecie kaliskim, w stadzie 100 tys. kur niosek. Obecnie trwa tam procedura uśmiercania ptaków.

Ponadto potwierdzono również 18 ognisk grypy ptaków w stadach przyzagrodowych – ostatnie w powiecie nidzickim w woj. warmińsko–mazurskim.

Jak zaznaczył w sobotnim komunikacie resort rolnictwa, w Polsce nadal natomiast nie stwierdzono pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja występuje też na Słowacji i na Węgrzech.

Źródło: PAP

Foto: GOV

Zobacz podobne

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Ujemne ceny energii elektrycznej w Polsce: Producenci OZE muszą działać

LK

Polskie firmy zrealizują kluczowe elementy projektu FSRU

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie