Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Rosyjski statek szpiegowski Kildin opuścił Morze Śródziemne

Po niemal dwóch latach przebywania na wodach Morza Śródziemnego rosyjski statek szpiegowski Kildin przepłynął przez cieśninę Gibraltarską i w piątek wieczorem wpłynął na Ocean Atlantycki, wynika z obserwacji włoskiego portalu Itamilradar śledzącego ruch okrętów i statków na Morzu Śródziemnym.

Obecność 55-letniego Kildina u południowych brzegów Hiszpanii, Francji, Włoch i Grecji przez miesiące wzbudzała niepokój wśród państw NATO – nawet większe niż rosyjskie okręty wojenne. Obawiano się, że Moskwa może sabotować podwodne kable i rurociągi, które wyposażony w liczne sonary i czujniki Kildin mógł lokalizować. O podobne misje NATO podejrzewało w tym samym czasie inny rosyjski statek szpiegowski, Jantar.

W ciągu ostatnich miesięcy Kildin przemierzał różne części Morza Śródziemnego, zmuszając państwa NATO do wysyłania misji obserwacyjnych. Wielokrotnie towarzyszyły mu amerykańskie i włoskie samoloty zwiadowcze, a zdarzało się, że obserwowały go też okręty podwodne.

Pod koniec stycznia, gdy Kildin znajdował się u wybrzeży Syrii, z której Rosja rozpoczęła wówczas ewakuację dzierżawionych w porcie Tartus baz wojskowych, na jego pokładzie wybuchł pożar. Walka z nim trwała pięć godzin, a dowódca okrętu odrzucił pomoc oferowaną przez inne jednostki, które znajdowały się w pobliżu. Sytuacja była poważna, ponieważ załoga podniosła na maszcie dwie czarne kule, co oznaczało, że nie ma kontroli nad statkiem.

Po opuszczeniu przez Kildina Morza Śródziemnego rosyjska obecność na tych wodach została ograniczona do jednego okrętu podwodnego i dwóch fregat.

źródło: PAP

fot. Andrey Brichevsky – KCHF.RU

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie