Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ważne

Chcą kształcić przyszłą kadrę przemysłu stoczniowego

PGZ Stocznia Wojenna aktywnie angażuje się w kształcenie przyszłych specjalistów dla przemysłu stoczniowego. Współpraca z Akademią Marynarki Wojennej zaowocowała utworzeniem nowej specjalności studiów, która powstała na potrzeby rynku.

Mowa o specjalności Technologiczne Wsparcie Produkcji Okrętów w ramach kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Program ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych pracowników branży okrętowej.

Od teorii do praktyki

PGZ Stocznia Wojenna i Akademia Marynarki Wojennej stworzyły unikalny program edukacyjny, który łączy teorię z praktyką. Studenci specjalności Technologiczne Wsparcie Produkcji Okrętów zdobywają wiedzę pod okiem doświadczonych pracowników stoczni, którzy aktywnie uczestniczą w procesie dydaktycznym.

Prezes PGZ Stoczni Wojenna Marcin Ryngwelski, podkreśla, że priorytetem jest odbudowa szkolnictwa technicznego i zawodowego oraz przełamanie stereotypu o ciężkiej i nienowoczesnej pracy w stoczniach. Współczesne zawody stoczniowe wymagają wysokich kwalifikacji i umiejętności obsługi zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Program specjalności został dostosowany do realnych potrzeb rynku pracy. Prowadzone są zajęcia z teorii i budowy okrętu projektowania jednostek pływających.

Nowoczesne laboratoria

Katedra Eksploatacji Siłowni Okrętowych Akademii Marynarki Wojennej dysponuje unikalnym w skali kraju Laboratorium Eksploatacji Siłowni Okrętowych. Studenci mają dostęp do rzeczywistych urządzeń, na których mogą przeprowadzać badania, np. analizę parametrów silników okrętowych, diagnostykę spalin oraz testy sprawności pomp i turbin. Wyposażenie obejmuje m.in. silniki Sulzer, MTU oraz jednostki turbinowe GTD-350 i TG-16. Pracownia Symulatorów Siłowni Okrętowej, z trzynastoma symulatorami siłowni okrętowych oraz dziesiątkami urządzeń pomocniczych, pozwala studentom na realistyczne odwzorowanie warunków pracy na okręcie.

Szerokie perspektywy zawodowe

Dzięki relatywnie małym grupom zajęciowym oraz bezpośredniemu kontaktowi z ekspertami, studenci mogą rozwijać umiejętności w optymalnych warunkach. Dodatkowo PGZ SW oferuje płatne praktyki wakacyjne oraz program stypendialny dla najlepszych studentów. Akademia Marynarki Wojennej i PGZ SW współpracują również przy realizacji projektów badawczych, wspierając rozwój nowoczesnych technologii okrętowych.

Współpraca przemysłu i edukacji to klucz do kształcenia nowej generacji specjalistów, którzy w przyszłości będą odpowiadać za rozwój polskiej floty wojennej i cywilnej. Pierwsze efekty tego systemowego podejścia są już widoczne. Studenci Akademii Marynarki Wojennej z powodzeniem realizują praktyki w PGZ Stocznia Wojenna, zdobywając cenne doświadczenie i umiejętności potrzebne na rynku pracy.

fot. PGZ Stocznia Wojenna

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie