Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ważne

Nowe kierunki studiów związane z morzem

Uniwersytet Gdański wraz z uczelniami wchodzącymi w skład SEA-EU uruchamiają kierunki związane z morzem. Będą to m.in. zarządzanie portami czy badania oceanograficzne. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim – podało biuro prasowe uczelni.

„Jest to całkowicie unikalna oferta, zapewniająca studentom wielomiesięczną mobilność i zajęcia prowadzone przez naukowców z kilku europejskich uczelni” – zapowiedziała cytowana w komunikacie prorektor ds. kształcenia UG dr Ewa Szymczak.

Dodała, że interdyscyplinarne programy studiów, bogate doświadczenie uczelni partnerskich, nowoczesna infrastruktura, aktywizujące metody nauczania i nastawienie na praktyczne aspekty kształcenia zapewnią studentom wspólnych kierunków kompetencje i doświadczenia cenione nie tylko na polskim, ale też europejskim rynku pracy.

SEA-EU to sojusz 9 europejskich i nadmorskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu, Malty, Włoch, Portugalii oraz Norwegii. Ich główne cele dydaktyczne i naukowe oraz oferowane przez nie studia dotyczą dyscyplin morskich.

W komunikacie podano, że oferta edukacyjna sojuszu SEA-EU obejmuje jeden kierunek I stopnia: Sustainable Blue Economy (Sea-BluE) – studia łączą zagadnienia związane z gospodarką morską z podstawami zarządzania i biznesu). Dwa kierunki II stopnia: Port Management and Logistics (MIPMAL), czyli zarządzanie portami i logistyką oraz Sustainability Transition for Organisations and Resilience Management (STORM) – studia skierowane dla przyszłych menadżerów zrównoważonej transformacji. Jest także oferta studiów doktoranckich na kierunku Marine and Maritime Sciences and Technologies. Przyszli doktoranci skupią się na badaniu zagadnień z zakresu ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich.

Zapewniono, że wszystkie kierunki otrzymały międzynarodową akredytację, co gwarantuje ich uznawalność w całej Europie. Samo ukończenie studiów wspólnych SEA-EU wiąże się z uzyskaniem dyplomu wspólnego kierunku Uniwersytetu Europejskiego. Jednocześnie podkreślono, że treści kształcenia wszystkich kierunków zostały skonsultowane z przedstawicielami świata biznesu, tak aby zapewnić absolwentom najbardziej poszukiwane kompetencje. Zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich w ramach dyplomu studenci mogą wybrać projekt badawczy lub projekt wynikający z odbywanej praktyki/stażu.

Program studiów zakłada co najmniej 6-miesięczną mobilność (w przypadku Sea-BluE jest to okres przynajmniej 12 miesięcy). Oznacza to, że studenci wspólnych kierunków SEA-EU spędzą co najmniej semestr na innej nadmorskiej uczelni partnerskiej SEA-EU. Celem takiej mobilności może być m.in. Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet Zachodniej Bretanii w Breście (Francja), Uniwersytet w Splicie (Chorwacja) lub Uniwersytet Maltański czy Uniwersytet Nord (Norwegia).

„W ramach sojuszu SEA-EU już od 5 lat zwiększamy umiędzynarodowienie Uniwersytetu Gdańskiego. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować w pełni międzynarodową ofertę studiów, która od początku do końca jest inicjatywą nadmorskiego sojuszu” – powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler.

Jej zdaniem jest to dowód na rosnącą siłę współpracy. „Z każdym rokiem jest coraz bardziej widoczne, że przyszłość europejskiej edukacji leży w sojuszach uniwersytetów europejskich. To właśnie dzięki temu programowi realizujemy ambitne projekty i wprowadzamy innowacje do polskich uczelni” – dodała.

Zajęcia będą się odbywały w języku angielskim. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w tym roku. Szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

źródło: PAP

fot. SEA-EU

Zobacz podobne

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Ujemne ceny energii elektrycznej w Polsce: Producenci OZE muszą działać

LK

Polskie firmy zrealizują kluczowe elementy projektu FSRU

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie