Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Nowe dofinansowanie na zieloną energie w portach

Projekty związane z dekarbonizacją sektora morskiego i jeździectwem otrzymają w sumie 3,7 mln euro dofinansowania z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.

W poniedziałek w Gdańsku podpisano umowy na dofinansowanie dwóch projektów z programu Interreg Południowy Bałtyk. Dotyczą one: wsparcia transformacji energetycznej regionów oraz portów morskich Południowego Bałtyku poprzez wdrażanie energii odnawialnej, a także jeździectwa.

Pierwszy z nich otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,7 mln euro; będzie realizowany przez Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk. Drugi z projektów, ze wsparciem w wysokości 2 mln euro, zrealizuje Województwo Pomorskie.

Obecny na uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślił, że te projekty są częścią szerokiej i dobrej współpracy m.in. z samorządem, rządem, organizacjami pozarządowymi i uczelniami wyższymi. „Interreg to część polityki spójności” – stwierdził.

Jak mówił, jeden z projektów dotyczy transformacji energetycznej, natomiast drugi, związany z jeździectwem, wpłynie na rozwój turystyki.

Projekt „Horse tourism for everyone” (Turystyka konna dla każdego) otrzymał 2 mln euro dofinansowania. Jego całkowita wartość to prawie 2,5 mln euro. Ma on wspierać dostawców usług turystycznych w tworzeniu i promowaniu innowacyjnych ofert, które uczynią jeździectwo dostępnym dla szerszych grup odwiedzających i mieszkańców, a także ograniczyć negatywny wpływ turystyki na środowisko naturalne. Projekt ma również wykreować wizerunek obszaru Południowego Bałtyku jako całorocznej destynacji turystyki konnej, pokonującej barierę sezonowości.

Natomiast projekt „DeColnter – Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition” (Dekarbonizacja sektora morskiego i jej wpływ na zieloną transformację energetyczną) otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,7 mln euro. Wartość projektu wyniesie ponad 2,1 mln euro.

Jego celem jest wspieranie transformacji energetycznej regionów oraz portów morskich Południowego Bałtyku poprzez wdrażanie energii odnawialnej i udostępnianie ekologicznych paliw w sektorze morskim za pomocą odpowiednich narzędzi i strategii uzupełnionych działaniami w zakresie edukacji, współpracy i promocji.

Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 to program współpracy transgranicznej między Polską, Niemcami, Danią, Szwecją i Litwą. Jego celem jest zbudowanie innowacyjnego, zrównoważonego, atrakcyjnego i aktywnego Południowego Bałtyku poprzez działania na rzecz „niebieskiej” i „zielonej” przyszłości. W programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. projekty muszą być realizowane w partnerstwie podmiotów m.in. dwóch państw członkowskich objętych programem.

Z programu mogą skorzystać m.in. władze lokalne i regionalne, podmioty publiczne, NGO’s oraz ich stowarzyszenia. Wsparcie można uzyskać na cyfryzację, internacjonalizację gospodarki, działania związane z zielną energią, zrównoważonym rozwojem i gospodarkę obiegu zamkniętego, turystyką i kulturą.

Budżet programu na projekty wynosi 87,66 mln euro z EFRR. Dotychczas odbyło się sześć naborów – realizowane są 42 projekty.

źródło: PAP

Fot. Pixabay / Jecqan (domena publiczna)

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie