Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

„Dar Młodzieży” w pierwszym rejsie

Żaglowiec szkoleniowy wyruszył na pierwszy rejs w tym roku. Zapewni kolejnym uczniom prawdziwe morskie praktyki.

Statek wypłynął 14 marca z Gdańska na pokładzie mieszcząc 50 uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Jak przekazał kpt. ż.w. Rafał Szymański komendant jednostki do pierwszego rejsu wybrano najlepszych uczniów. Aby mogli odbyć oni prawdziwe praktyki. Uczniowie będą trzymać wachty na mostku, na pokładzie oraz w maszynie.

– Jestem po raz trzeci na „Darze Młodzieży” – mówi jeden z uczestników rejsu Kacper Popiołek. Daje to możliwość doedukowania w wybranych kierunkach. Zdobywamy podstawową wiedzę na temat nawigacji, tego jak obsługuje się maszynę i jak wygląda codzienne życie, nie tylko z książek – dodaje uczeń.

Podczas pożegnania jednostki uczestniczyli Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich, mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek. ​

Pierwszą destynacją statku był Antwerpia. Tam uczniów zastąpił ich 104 osobowy zespół belgijskich studentów. Uniwersytet Morski w Gdyni od lat współpracuje z uczelnią w Belgii. Pierwsze współprace sięgają 1940 roku, lecz od 2008 regularnie studenci belgijskiej Akademii Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen) odbywają praktyki pod okiem polskiej kadry.

Uczniowie z Antwerpii odbędą miesięczne praktyki. Odwiedzą m. im. wody Azotów i Port Ponta Delgada. 18 kwietnia powrócą do Antwerpii, gdzie znów na pokład wejdą polscy uczniowie. Będzie to grupa około 120 uczniów z morskich szkół średnich z Gdańska, Kędzierzyna-Koźla oraz Wrocławia. Czeka ich wiele atrakcji i wydarzeń. W harmonogramie znajdują się obchody Święta Narodowego 3 maja w Oslo, organizowane przez tamtejszą Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej oraz tydzień później będą gościć w porcie w Hamburgu podczas Hafengeburtsta, czyli urodzinach portu Hamburg, uznawanego za największy festiwal na świecie. „Dar Młodzieży” zawita do gdańskiego portu ponownie 18 maja.

Młodzi żeglarze podczas rejsu z Antwerpii mieli okazje zobaczyć zorze polarną.

Realizacja wideo opuszczenia jednostki z gdańskiego portu:

„Dar Młodzieży” przeżył wiele lat na służbie udzielając cennych, morskich lekcji na swoim pokładzie. Przypomnijmy, że zastąpił w roku 1982 „Dar Pomorza”. W styczniu tego roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że sfinansuje budowę nowej jednostki szkoleniowej, która zastąpi „Dar Młodzieży”.

UM w Gdyni przekazał projekt do MI. Jak przekazał rektor UM prof. dr hab. inż. Adam Weintrit, nie mówimy o ogólnych koncepcjach, ale o konkretnych rozwiązaniach oraz kosztach związanych z tym projektem. 

Szacowany koszt inwestycji to około 300 mln złotych. Zgodnie z wstępnym planem jednostka ma być gotowa za około trzy lata. Będzie to nowoczesny statek z ekologicznymi rozwiązaniami, który będzie kontynuował tradycję szkolenia przyszłego pokolenia żeglarzy.

Czekamy na dalsze informacje odnośnie realizacji, wizualizacji projektu, nazwy i terminu nowej jednostki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym wywiadem z rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Adam Weintrit, w którym mówi o stanie technicznym i przyszłości „Daru Młodzieży oraz jego następcy:

„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata, będąca własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Została zbudowana w 1982 roku w Stoczni Gdańskiej jako pierwszy żaglowiec oceaniczny polskiej konstrukcji. Od tego czasu odbyła wiele rejsów szkoleniowych, odwiedzając liczne porty na całym świecie. W 1987 roku żaglowiec odbył swoją najdłuższą podróż do Australii, przepływając 32 352 mil morskich w ciągu 274 dni. W trakcie tej wyprawy ustanowił rekord najdłuższego nieprzerwanego przelotu pod żaglami, wynoszącego 1241 mil morskich, za co otrzymał nagrodę „Boston Tea Pot”. ​

fot. Jakub Strzelczyk

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie