Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Ogłoszono laureatów Nagrody Specjalnej im. kpt. Leszka Wiktorowicza

Wieloletni dowódca ORP Iskra kontradmirał Czesław Dyrcz i Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny zostali laureatami Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagroda przyznawana jest m.in. za wieloletnią działalność na rzecz wychowania morskiego i kształtowania świadomości morskiej.

O wyłonieniu laureatów poinformował w piątek Marcin Lewicki z Press Club Polska. Powiedział, że w tym roku kapituła podjęła decyzję o nieprzyznaniu nagrody w kategorii głównej.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza uhonorowano kontradmirała Czesława Dyrcza. To wieloletni dowódca ORP Iskra, uczestnik i dowódca rejsów dookoła świata.

Swój pierwszy rejs dookoła świata Dyrcz odbył w latach 1987-1988 na stanowisku II oficera na Darze Młodzieży pod komendą patrona nagrody. Ponownie uczynił to już jako dowódca ORP Iskra w latach 1995-1996.

Dyrcz pełnił także funkcję komendanta rektora Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Jest cenionym wykładowcą i autorem wielu publikacji naukowych.

Drugą nagrodę specjalną otrzymał Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Tworzy go kilkudziesięciu mężczyzn w wieku od 18 do 85 lat. Został wyróżniony za wieloletnie propagowanie tradycji morskich poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną.

„Jest to jedyny taki chór w Polsce. Jest to także jedyny pływający chór na świecie, gdyż jednocześnie stanowi załogę żaglowca. W swoim składzie ma zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka – a więc jako załoga żaglowca jest niemal samowystarczalny. Członkowie chóru promują morskie tradycje i pieśni pracy na scenach krajowych i zagranicznych. Szczególne znaczenie mają te koncerty, które są częścią ich rejsów pod polską banderą, sławiące nasz kraj, region oraz port macierzysty – Gdynię” – poinformował Lewicki.

Nagrody przyznała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz (syn kapitana, przewodniczący), Marek Brągoszewski i Marek Padjas (Bractwo Kaphornowców), Mariusz Bzdęga i Arkadiusz Dzierżyński (przedstawiciele prezydenta Gdyni) i Waldemar Heflich (Press Club Polska).

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Gdyni. Data nie jest jeszcze ustalona.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Pierwszy raz wręczono ją w 2012 r.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza, na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca Siarkopol.

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował – z przerwami – przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-1988, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty – wyprawie dookoła świata po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

źródło: PAP

fot. nagrodawiktorowicza.pl

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie