Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Zajrzyjcie na pokład Daru Pomorza. Żaglowiec zaprasza na zimowe zwiedzanie

Zima to doskonała okazja aby odkryć historię żaglowca Dar Pomorza w wyjątkowej, mroźnej atmosferze. W dniach 20-28 lutego 2025 roku statek-muzeum zaprasza na zwiedzanie.

Oferując niepowtarzalną okazję do poznania życia marynarzy, którzy kiedyś odbywali tu szkolenia. To okazja do zobaczenie pomieszczeń i wszystkich zakamarków statku, gdzie pracowała i spoczywała załoga, a także spojrzeć z bliska na maszty Białej Fregaty. Podczas zwiedzania będzie można poznać pokładową kotkę Felę i sprawdzić czy zapadła w sen zimowy. Wprawi to poczucie prawdziwego morskiego ducha i odkryje kawałek polskiej historii żeglugi.

Statek Dar Pomorza zacumowany jest przy Nabrzeżu Gdyni przy al. Jana Pawła II.

Historia jednostki

Dar Pomorza to jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców, zbudowany w 1909 roku w niemieckiej stoczni w Hamburgu. Jego pierwotna nazwa brzmiała „Prinzess Eitel Friedrich”, a statek był przeznaczony do transportu pasażerów i towarów. W 1929 roku, po zakończeniu służby handlowej, Dar Pomorza trafił w ręce Polski, stając się jednym z symboli II Rzeczypospolitej. W 1930 roku żaglowiec przemianowano na „Dar Pomorza” na cześć regionu Pomorza, który stanowił ważną część Polski. Dar Pomorza był szkoleniowym statkiem Akademii Morskiej w Gdyni, a jego zadaniem było szkolenie przyszłych marynarzy. W latach 30. XX wieku, Dar Pomorza odbył liczne rejsy do Ameryki, Azji i Australii, zdobywając uznanie na całym świecie. W 1934 roku, w trakcie regat „Tall Ships’ Races”, Dar Pomorza zajął pierwsze miejsce w swojej klasie. Statek jest zbudowany w całości z drewna i ma długość 93,5 metra, a jego wysokość wynosi 55 metrów od linii wodnej do wierzchołka masztu. Dar Pomorza posiada trzy maszty, na których łącznie znajduje się 22 żagle o powierzchni łącznie 1,500 m².Z racji swojego wieku i historycznego znaczenia, w 1982 roku Dar Pomorza został wpisany do rejestru zabytków. W 1984 roku, w związku z modernizacją floty szkoleniowej, Dar Pomorza został przekazany do Gdyni, gdzie pełnił rolę muzeum. Z racji na swoje walory historyczne i dydaktyczne, żaglowiec jest częstym obiektem odwiedzin przez turystów oraz szkoły. W 1987 roku, Dar Pomorza został uznany za pomnik historii narodowej, co podkreśliło jego znaczenie w polskiej kulturze morskiej. Załoga Daru Pomorza, w ciągu wielu lat swojej działalności, odwiedziła około 60 portów na całym świecie. Dar Pomorza ma za sobą także służbę wojskową, w czasie II wojny światowej, kiedy to służył jako statek pomocniczy. W czasie swojej służby szkoleniowej, Dar Pomorza wielokrotnie zdobywał czołowe lokaty w międzynarodowych regatach. Statek jest uważany za symbol Polskiego Żeglarstwa i narodowej dumy morskiej, szczególnie w okresie międzywojennym. W ciągu swojej kariery Dar Pomorza był również wykorzystywany do działalności promującej Polskę na świecie, uczestnicząc w licznych wystawach i prezentacjach. W 1993 roku statek przeszedł gruntowną renowację, dzięki której jego stan techniczny i estetyczny został przywrócony do pierwotnej świetności.

Od 1982 statek jest Oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Funkcjonuje jako statek-muzeum, prezentując zachowane wnętrza i ekspozycje poświęcone jego historii. Odwiedzający mogą zajrzeć do salonu komendanta, mesy, maszynowni czy wyjątkowej kabiny słynnego kapitana Karola Olgierda Borchardta.

fot. Piotr Lewandowski , Narodowe Muzeum Morskie

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie