Zima to doskonała okazja aby odkryć historię żaglowca Dar Pomorza w wyjątkowej, mroźnej atmosferze. W dniach 20-28 lutego 2025 roku statek-muzeum zaprasza na zwiedzanie.
Oferując niepowtarzalną okazję do poznania życia marynarzy, którzy kiedyś odbywali tu szkolenia. To okazja do zobaczenie pomieszczeń i wszystkich zakamarków statku, gdzie pracowała i spoczywała załoga, a także spojrzeć z bliska na maszty Białej Fregaty. Podczas zwiedzania będzie można poznać pokładową kotkę Felę i sprawdzić czy zapadła w sen zimowy. Wprawi to poczucie prawdziwego morskiego ducha i odkryje kawałek polskiej historii żeglugi.
Statek Dar Pomorza zacumowany jest przy Nabrzeżu Gdyni przy al. Jana Pawła II.
Historia jednostki
Dar Pomorza to jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców, zbudowany w 1909 roku w niemieckiej stoczni w Hamburgu. Jego pierwotna nazwa brzmiała „Prinzess Eitel Friedrich”, a statek był przeznaczony do transportu pasażerów i towarów. W 1929 roku, po zakończeniu służby handlowej, Dar Pomorza trafił w ręce Polski, stając się jednym z symboli II Rzeczypospolitej. W 1930 roku żaglowiec przemianowano na „Dar Pomorza” na cześć regionu Pomorza, który stanowił ważną część Polski. Dar Pomorza był szkoleniowym statkiem Akademii Morskiej w Gdyni, a jego zadaniem było szkolenie przyszłych marynarzy. W latach 30. XX wieku, Dar Pomorza odbył liczne rejsy do Ameryki, Azji i Australii, zdobywając uznanie na całym świecie. W 1934 roku, w trakcie regat „Tall Ships’ Races”, Dar Pomorza zajął pierwsze miejsce w swojej klasie. Statek jest zbudowany w całości z drewna i ma długość 93,5 metra, a jego wysokość wynosi 55 metrów od linii wodnej do wierzchołka masztu. Dar Pomorza posiada trzy maszty, na których łącznie znajduje się 22 żagle o powierzchni łącznie 1,500 m².Z racji swojego wieku i historycznego znaczenia, w 1982 roku Dar Pomorza został wpisany do rejestru zabytków. W 1984 roku, w związku z modernizacją floty szkoleniowej, Dar Pomorza został przekazany do Gdyni, gdzie pełnił rolę muzeum. Z racji na swoje walory historyczne i dydaktyczne, żaglowiec jest częstym obiektem odwiedzin przez turystów oraz szkoły. W 1987 roku, Dar Pomorza został uznany za pomnik historii narodowej, co podkreśliło jego znaczenie w polskiej kulturze morskiej. Załoga Daru Pomorza, w ciągu wielu lat swojej działalności, odwiedziła około 60 portów na całym świecie. Dar Pomorza ma za sobą także służbę wojskową, w czasie II wojny światowej, kiedy to służył jako statek pomocniczy. W czasie swojej służby szkoleniowej, Dar Pomorza wielokrotnie zdobywał czołowe lokaty w międzynarodowych regatach. Statek jest uważany za symbol Polskiego Żeglarstwa i narodowej dumy morskiej, szczególnie w okresie międzywojennym. W ciągu swojej kariery Dar Pomorza był również wykorzystywany do działalności promującej Polskę na świecie, uczestnicząc w licznych wystawach i prezentacjach. W 1993 roku statek przeszedł gruntowną renowację, dzięki której jego stan techniczny i estetyczny został przywrócony do pierwotnej świetności.

Od 1982 statek jest Oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Funkcjonuje jako statek-muzeum, prezentując zachowane wnętrza i ekspozycje poświęcone jego historii. Odwiedzający mogą zajrzeć do salonu komendanta, mesy, maszynowni czy wyjątkowej kabiny słynnego kapitana Karola Olgierda Borchardta.

fot. Piotr Lewandowski , Narodowe Muzeum Morskie