Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Porty Technologie Ważne

Koniec prac głębinowych w nowym terminalu instalacyjnym T5

W porcie Gdańsk, na budowie instalacji dla morskich farm wiatrowych (T5), zakończono kolejny etap projektu. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji dla rozwoju krajowej energetyki i gospodarki. W terminalu montowane będą elementy turbin i wież dla elektrowni Baltica 2 i 3.

Prace polegały na przygotowaniu terenu pod budowę tzw. sztucznej wyspy. W akwenie zamontowano 50 pali rurowych, będących fundamentem konstrukcji nabrzeża. Powierzchnia około 21 hektarów niedługo zostanie całkowicie „zalądowana”. Finałem prac będzie głębokowodny terminal o długości nabrzeży 800 metrów, w tym nabrzeże importowe (tzw. inbound quay) oraz nabrzeże eksportowe dla statków typu jack-up (tzw. outbound quay), o głębokości przy nabrzeżach 17,5 metra i wyposażone w rampę Ro-Ro. Umożliwi to cumowanie statków instalacyjnych i zaopatrzeniowych terminali offshore o długości do 170 metrów. Dla spełnienia warunków technicznych nabrzeża muszą zostać wyposażone w urządzenia odbojowe, pachoły cumownicze i drabinki.

Budowa terminala offshore w Gdańsku

Przypomnijmy, że 13 listopada 2024r. oficjalnie wystartowała budowa terminala T5 w części terminala kontenerowego Baltic Hub. Harmonogram budowy przewiduje zakończenie obudowy terenu – mówiła Magdalena Jagła, kierownik ds. marketingu i komunikacji Baltic Hub sp. z o.o.

– Chodzi o wykonanie konstrukcji stalowych nabrzeży i proces „zalądowienia” 21 hektarów w 2025 roku, a kolejne etapy, w tym prace żelbetowe i wykończeniowe, będą realizowane w 2026 roku. Całość zakończymy w trzecim kwartale 2026 roku, aby następnie przekazać terminal pierwszemu deweloperowi morskiej energetyki wiatrowej – przekazała Jagła.

To nie będzie identyczny terminal jak wcześniejszy T3. Różnić się będą charakterem wykończenia i wyposażeniem.

Terminal T5 charakteryzował się będzie brakiem stałych dźwigów oraz nawierzchnią z kruszywa łamanego. Jest odpowiednio skierowane dla specyfiki masywnych konstrukcji farm wiatrowych i ich przenoszenia. Ponadto jak wspominano wcześniej dodatkowo zamontowana rampa Ro-Ro, która transportem kołowym odpowiednio przeniesie komponenty.

– Zakończenie tej inwestycji to będzie dla nas duży krok w kierunku wsparcia transformacji energetycznej kraju. Terminal T5 nie tylko umożliwi sprawne operacje związane z montażem farm wiatrowych, ale także wzmocni pozycję regionu jako lidera w obsłudze projektów offshore na Bałtyku – opowiadała przedstawicielka Baltic Hub.

Fundusz budowy terminala T5 Baltic Hub

Przewidywane ukończenie prac nastąpi w 3 kwartale 2026 r. Realizację tej inwestycji możliwa jest dzięki środkom pozyskanym z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i wynoszą 1,177 mld zł, z czego 900 mln zł to sprawcie unijne. Inwestorami są Polski Fundusz Rozwoju i Baltic Hub, a generalnym wykonawcą spółka NDI.

To pierwszy tego rodzaju terminal na polskim pasie morskim. Obsługiwać będzie zlecenia z zakresu magazynowania, preinstalacji przed bezpośrednią instalacją na morzu turbin oraz rozładunku, przygotowania do transportu i załadunek elementów turbin wiatrowych, które będą transportowane do docelowych lokalizacji offshore.

Ukończenie terminowe inwestycji jest ważne, ponieważ Baltic Hub zawarł już umowy na dzierżawę z PGE Baltica, firmą budującą farmy wiatrowe.

Fot. Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie