Morska farma wiatrowa Baltica 2 na Bałtyku to jeden z najważniejszych projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce. Inwestycja pozwoli na produkcję zielonej energii dla około 2,4 miliona gospodarstw domowych.
Fundamentalną rolę w realizacji projektu odgrywa Polski Fundusz Rozwoju, inwestując w budowę terminalu T5 w gdańskim porcie Baltic Hub.
— To kluczowa infrastruktura stanowiąca bazę instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych, wspierająca transformację energetyczną i zwiększająca udział local content. To także dalsza rozbudowa portu w Gdańsku, która dodatkowo zwiększy jego potencjał strategiczny – mówi Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Terminal T5 będzie stanowił istotny element logistyczny dla sektora offshore wind, umożliwiając cumowanie statków instalacyjnych i zaopatrzeniowych oraz magazynowanie, preinstalację i montaż turbin wiatrowych przed ich instalacją na morzu. Projekt realizowany jest przy wsparciu Baltic Hub oraz doświadczeniu inżynierów tej instytucji.

Zaawansowane prace nad budową terminalu
Budowa terminalu T5 to inwestycja o ogromnej skali. W styczniu 2025 r. zakończono praec pogłębiarskie, w ramach których usunięto niemal 1 milion m3 urobku, przygotowując teren pod budowę sztucznej wyspy. Obecnie trwa pogrążanie pali rurowych – dotychczas osadzono już blisko 50 elementów, które będą stanowić fundamenty nabrzeża.
Zakończenie budowy terminalu przewidywane jest na trzeci kwartał 2026 r., a jego pełne uruchomienie zapewni wsparcie dla kolejnych inwestycji w morską energetykę wiatrową.

PFR dla transformacji energetycznej
Polski Fundusz Rozwoju aktywnie angażuje się w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i zielonych technologii, wspierając tym samym budowę nowoczesnej, ekologicznej gospodarki.
— Transformacja energetyczna to nie tylko zmiana źródeł energii, ale także szansa na rozwój krajowego łańcucha wartości i wzmocnienie polskiej gospodarki. Kluczowe inwestycje, takie jak budowa terminalu T5, przyczyniają się do zwiększenia tego potencjału – zaznacza Mikołaj Raczyński.
PFR inwestuje także w zielone obligacje, takie jak obligacje R.Power, które umożliwią rozwój farm fotowoltaicznych w Polsce. Wspierając dekarbonizację gospodarki, Fundusz dostarcza także szereg instrumentów wsparcia dla firm i samorządów – m.in. gwarancje, dofinansowania oraz doradztwo, dostępne na stronie Grupy PFR: www.grupapfr.pl.
Dzięki współpracy PGE, Ørsted oraz PFR, projekt ma szansę stać się jednym z fundamentów nowoczesnej energetyki Polski, wspierając zarówno bezpieczeństwo energetyczne, jak i rozwój gospodarczy kraju.

Zdjęcia: Grupa PFR