Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie Ważne

Innowacyjne systemy bezzałogowe – I i II miejsce dla AMW w konkursie MON

W grudniu, w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Ministra Obrony Narodowej za opracowanie koncepcji i realizację projektów systemów bezzałogowych. Finał był zwieńczeniem czwartej edycji konkursu, który skupia się na rozwijaniu technologii powietrznych, lądowych i morskich do zastosowań obronnych i bezpieczeństwa państwa.

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło 58 zespołów z czterech wojskowych uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Wojsk Lądowych.

Spośród zgłoszonych prac do realizacji zakwalifikowano 25 projektów. Studenci i doktoranci mieli za zadanie przedstawić koncepcję bezzałogowego systemu w jednej z trzech kategorii: rozpoznawcze, bojowe lub wsparcia, wraz z kosztorysem wykonania.

Projekty, które przeszły wstępną selekcję, otrzymały dofinansowanie nawet do 70 tys. zł na ich realizację.

Jednym z dwóch zwycięzców w kategorii bezzałogowych systemów rozpoznawczych został projekt Narluga, stworzony przez zespół z Akademii Marynarki Wojennej pod kierownictwem mgr. inż. Bartosza Łarzewskiego i por. mar. mgr. inż. Daniela Powarzyńskiego. System ten, w formie boi podwodnej, umożliwia monitorowanie ruchu w kluczowych akwenach, takich jak obszary w pobliżu podmorskich rurociągów, kabli czy wejść do portów.

System składa się z dwóch elementów: boi podwodnej, która gromadzi sygnatury hydroakustyczne przepływających jednostek, oraz mniejszej boi z anteną, wystającej ponad powierzchnię wody. Dzięki zastosowaniu sieci neuronowych Narluga jest w stanie analizować i klasyfikować dane w czasie rzeczywistym, przesyłając je zaszyfrowaną drogą radiową do operatora. Zasięg anteny wynosi 20 km, a system działa bez przerwy przez 16 dni.

Możliwości systemu obejmują identyfikację różnorodnych jednostek – od promów pasażerskich po niemal bezszelestne pojazdy podwodne – co pozwala operatorowi na odpowiednią reakcję, np. zaalarmowanie sił marynarki wojennej.

Oprócz Narlugi jury konkursu wyróżniło inne innowacyjne systemy:

  • HAWKEYE – powietrzny system rozpoznania z Lotniczej Akademii Wojskowej, który ex aequo z Narlugą zdobył pierwsze miejsce
  • SHAD – morski system obserwacyjny z Akademii Marynarki Wojennej, który zajął drugie miejsce
  • KELPIE – morski system rozpoznawczy z Wojskowej Akademii Technicznej
  • PL-SĘP – powietrzny system rozpoznania również z Wojskowej Akademii Technicznej

Po odebraniu głównej nagrody o Narludze zrobiło się głośno, zarówno w wojsku, jak i w sektorze prywatnym. Autorzy projektu zakładają jednak, że system będzie przede wszystkim służył Marynarce Wojennej, zwiększając bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w czasach rosnących zagrożeń hybrydowych.

fot: AMW, WAT, fot. Piotr Konieczny

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie