Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Nowa opaska brzegowa w Rewie będzie za 2 lata

Trwają przygotowywania do rozpoczęcia prac przy budowie kolejnej inwestycji przeciwpowodziowej w woj. pomorskim. Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na dniach rozpocznie się budowa nowej i remont istniejącej już opaski brzegowej w Rewie. Czas realizacji to 2 lata.

Nowa opaska brzegowa zabezpieczy przed sztormem – jej podstawowe zadanie to ochrona przeciwpowodziowa i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Rewy. Jak podaje Urząd Morski w Gdyni planowana jest też budowa nowych wydm, po to by zakryć narzuty kamienne. Dodatkowo zakupiony zostanie także sprzęt przeciwpowodziowy wraz z kontenerami do jego przechowywania.

Nowa opaska brzegowa będzie miała długość 480 m, a druga – wyremontowana, już istniejąca 420 m. Głównym materiałem konstrukcyjnym będzie narzut kamienny, a całość budowli zostanie podparta na podbudowie. Konstrukcja od strony lądu zostanie zabezpieczona murkiem oporowym, w którym zostaną umieszczone specjalne uchwytu do założenia mobilnych przegród przeciwpowodziowych.

– W ramach inwestycji, wykonanych zostanie 168 pali CFA. Będą one formowane w gruncie w sposób bez udarowy, niepowodujący szkodliwych oddziaływań dynamicznych na podłoże. Jest to metoda niwelująca wpływ na infrastrukturę sąsiadującą, jednak z ostrożności, wykonywany będzie ciągły pomiar drgań. Ilość pali wbijanych kafarem ograniczono do minimum, będzie to kilka sztuk, niezbędnych przy zejściach na plażę. Do obudowania opaski wykorzystamy kamień narzutowy o wadze od 300 do 600 kilogramów. Nie będziemy prowadzić prac w lipcu i sierpniu, a elementy wykonane wcześniej, między innymi posadowione pale, zabezpieczymy tak, aby nie kolidowały z wykorzystaniem plaży w wakacje – dodaje Justyna Bławat, kierownik robót z firmy WMW.  

Prace nie będą uciążliwe dla mieszkańców miejscowości

Rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni wskazała, że harmonogram i technologia wykonania zostały przygotowane w taki sposób, aby prace jak najmniej utrudniały codzienne funkcjonowanie mieszkańców Rewy i odwiedzających ją turystów.

Zgodnie z decyzją środowiskową prace nie będą prowadzone w okresie od marca do maja, a z uwagi na turystyczną atrakcyjność miejscowości poraz letnia została również wyłączona z robót. Przez cały okres budowy wyznaczone zostaną ciągi komunikacyjne, umożliwiające wejście na plażę.

Ochrona przeciwpowodziowa Rewy

Działania te stanowią element tworzonego systemu zabezpieczenia Rewy przed powodzią. W miejscowości istnieje wysokie zagrożenie powodziowe. Dodatkowo, na zakończenie realizacji zadania, planowana jest budowa nowych wydm, w celu zakrycia narzutów kamiennych umocnienia brzegowego. W ramach inwestycji zakupiony zostanie także sprzęt przeciwpowodziowy wraz z kontenerami do jego przechowywania.

– Prace są niezbędne z uwagi na duże zagrożenie powodziowe Rewy. W niedalekiej przeszłości, między innymi w 2017 roku, mieliśmy tutaj do czynienia z podtopieniami, stwarzającymi realne zagrożenie dla infrastruktury gminnej, jak i mienia prywatnego. Nowa opaska docelowo zostanie zabudowana wydmą, tak aby jeszcze lepiej chronić brzeg i wpasować się w krajobraz. Dodatkowo, górna część konstrukcji wzbogaci Rewę o prawie półkilometrowy deptak. Wraz z wykonawcą dołożymy wszelkich starań, aby prace przebiegały sprawnie i terminowo. Prosimy jednak o wyrozumiałość i zrozumienie ewentualnych uciążliwości. Ta inwestycja jest niezbędna dla bezpieczeństwa powodziowego i zachowania tego wyjątkowego odcinka naszej linii brzegowej  – powiedział Robert Mokrzycki, Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni. 

Umowę na inwestycję Urząd Morski w Gdyni zawarł w październiku 2024 roku, jej wartość to około 7 mln zł. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa oraz  środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie