Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Doradczyni zarządu OSGE: Polska znalazła się w centrum światowej dyskusji o energetyce atomowej

Po raz pierwszy w historii to Polska, a dokładniej Warszawa, była gospodarzem prestiżowej konferencji Nuclear Inter Jura. Jest to cyklicznie organizowane spotkanie prawników, naukowców i urzędników z całego świata, zaangażowanych w globalną kodyfikację prawa, dotyczącego wykorzystywania atomu w energetyce.

W dniach 3-7 listopada w Warszawie ponad 350 ekspertów dyskutowało o przyszłości zarówno „dużego”, jak i „małego” atomu, a także definiowało najważniejsze cele oraz wyzwania, stojące przed tym, kluczowym dla rozwoju gospodarczego i udanej transformacji energetycznej, sektorem.

„To symboliczne i bardzo istotne, że 25. edycja tej konferencji ma miejsce w Polsce, stojącej u progu wdrażania i rozwoju technologii atomowych w energetyce. Wasze plany i aspiracje w tej dziedzinie były przewodnim tematem wielu rozmów, wykładów, dyskusji. Rozwój polskiej energetyki atomowej ma pełne poparcie międzynarodowej społeczności, gotowej dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i informacjami” – zadeklarowała Rumina Velshi, była dyrektor Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego, doradczyni zarządu OSGE.

To właśnie OSGE (ORLEN Synthos Green Energy) jest jednym z najważniejszych podmiotów zaangażowanych we wprowadzenie energetyki jądrowej do Polski. Firma ta, będąca partnerem strategicznym 25. edycji konferencji Nuclear Inter Jura, odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, chcąc przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilne dostawy energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Organizatorem konferencji Nucear Inter Jura jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Energii Jądrowej (ang. International Nuclear Law Association, INLA), założone w Brukseli pod koniec 1970 roku przez grupę prawników zajmujących się szeroko pojętym prawem jądrowym. Jego celem jest promowanie badania kwestii prawnych związanych z pokojowym wykorzystaniem energii atomowej oraz zachęcanie do wymiany informacji w tej dziedzinie. Od 2022 roku na czele INLA stoi Polak, dr Łukasz Młynarkiewicz, w latach 2020-22 szef Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom / fot. PAP- kadr z filmu

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie