Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Największa elektrownia gazowa w Polsce ruszyła

Elektrownia Dolna Odra w Gryfinie uruchomiła we wtorek dwa bloki gazowo-parowe o mocy 1366 MW. Pokryje ona ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu PGE Gryfino Dolna Odra będzie największą i najbardziej efektywną elektrownią gazowo-parową w Polsce oraz jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie.

Prezes PGE Dariusz Marzec podkreślił podczas uroczystości przekazania do eksploatacji elektrowni gazowo-parowej, że kierunkiem rozwoju polskiej elektroenergetyki jest transformacja elektroenergetyczna, odejście od paliw kopalnych, zmniejszenie emisji i przejście na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zaznaczył jednak, że istotną rolę odgrywają też bloki gazowo-parowe, ze względu na ich „dyspozycyjność”.

– One odpowiedzą na zapotrzebowanie operatora praktycznie natychmiast, w sytuacji spadku produkcji ze źródeł odnawialnych. Ich rolą jest uzupełnianie mocy w systemie, stabilizacja tego systemu i odpowiadanie na te wahnięcia, które są naturą działań systemu elektroenergetycznego opartego na źródłach odnawialnych – wyjaśnił Marzec.

Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/77144/ oraz: https://wideo.pap.pl/videos/77145/ (w wersji surowej do edycji)

Inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne regionu, pokryje ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

– To jest rzecz bardzo istotna, żebyśmy dbali o naszą energię, żeby ona mogła być tania i efektywna. Ta elektrownia gazowo-parowa jest bardzo istotna, żeby ten model wdrażać w większej liczbie miejscowości i czerpać z waszych doświadczeń – powiedział podczas uroczystości wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.

To największa tego typu inwestycja w Polsce, ma ona m.in. ograniczyć emisję pyłu i tlenków siarki, co ma znacząco wpłynąć na jakość powietrza.

PGE Polska Grupa Energetyczna przekazała, że elektrownia została tak zaprojektowana, aby spełniać najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych (Best Available Technique, Najlepsza Dostępna Technika – PAP). Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co jest wartością niemal trzykrotnie niższą niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra.

Inwestycja wzmocni też bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych.

– Dzisiaj bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych bezpieczeństw, które obok bezpieczeństwa militarnego i żywnościowego, jako Polska musimy dbać. Dzisiaj musimy być silni tym, co sami produkujemy – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Jak wynika z danych PGE, sprawność nominalna nowej inwestycji przekracza 63 proc., co oznacza, że jest o ponad 70 proc. wyższa w porównaniu do starych bloków węglowych. Dzięki możliwości szybkiego startu jednostki i możliwości elastycznej pracy będzie ona wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Szybkość startu ze stanu zimnego do minimum technicznego elektrowni wynosi 4 godz., a ze stanu gorącego do minimum technicznego 30 min.

Inwestycję zrealizowała Grupa PGE. Wykonawcą kontraktu było konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal. Koszt inwestycji to ponad 3,7 mld zł netto.

źródło PAP / fot. PGE

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie